Թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել է Մարդին քաղաքի քաղաքապետ Ահմետ Թյուրքին: Քաղաքապետարանի շենքում խուզարկություն է ընթանում: Ձերբակալվածը նախկինում ղեկավարել է քրդամետ Ժողովրդավարական հասարակության կուսակցությունը, իսկ հիմա Ռեգիոնների ժողովրդավարական կուսակցության անդամ է: Թուրքիայի իշխանություններն այդ կուսակցությանը մեղադրում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ կապերի մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին NTV հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Նոյեմբերի 17-ին ձերբակալել էր Վան քաղաքի քաղաքապետ Բեքիր Քայային: Ավելի վաղ թուրքական իշխանությունները հայտարարել էին երկրի հարավ-արևելքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների 28 ղեկավարի պաշտոնանկության մասին` ՔԱԿ հետ կապերի համար: Այդ որոշումը կայացվել է արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի շրջանակում, որը հայտարարվել է երկրում հուլիսի լույս 16-ի հեղաշրջման փորձից հետո:

Турецкая полиция задержала мэра города Мардин на юго-востоке страны Ахмета Тюрка.
В здании мэрии проходят обыски. Задержанный ранее возглавлял прокурдскую Партию демократического общества, а сейчас состоит в Демократической партии регионов, которую власти Турции обвиняют в связях с запрещенной в стране Рабочей партией Курдистана (РПК), пишет РИА Новости со ссылкой на телеканал NTV.
Ранее турецкие власти объявили о решении отстранить от должностей 28 глав местных администраций регионов на юго-востоке страны за их связь с РПК. Это решение было принято в рамках действия режима чрезвычайного положения, введенного в стране после попытки переворота в ночь на 16 июля.
Были арестованы десять депутатов парламента от прокурдской Партии демократии народов и мэры ряда городов населенных преимущественно курдами регионов на юго-востоке Турции, в том числе Диарбекира и Вана, которых турецкие власти также обвинили в связях с РПК.