Ֆրանսիայում հակաահաբեկչական շուրջկալի շրջանակում 7 մարդ է ձերբակալվել ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեղադրանքով: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ՆԳՆ ղեկավար Բերնար Կազնյովը, հայտնում է BFMTV:
«Նոր հարձակումը կանխվել է: Ահաբեկչական սպառնալիքի ծավալները հսկայական են, մենք չենք կարող զրոյացնել վտանգը, չնայած այն ամենին, ինչ անում ենք»,-ասել է Կազնյովը:
Ձերբակալվածների թվում ֆրանսիացիներ են, Մարոկկոյի և Աֆղանստանի քաղաքացիներ: Նրանց բերման են ենթարկել Մարսելում և Ստրասբուրգում նոյեմբերի լույս 20-ի գիշերը: Ձերբակալվածների տարիքը 29-37 է: Ըստ աղբյուրների, Ֆրանսիայի իրավապահները «լուրջ» հարձակում են կանխել: Այժմ գործը քննում է Ֆրանսիայի դատախազությունը:
Ինչպես նշել է Reuters-ը, 2 մարդ է ձերբակալվել Մարսելում, մյուս 5-ը` Ստրասբուրգում: Ըստ գործակալության զրուցակցի, Ստրասբուրգը, սակայն, հարձակման թիրախ չի եղել` նախատեսվում էր հարձակումն իրականացնել Փարիզի շրջանում:
2016-ի սեպտեմբերի 2-ին Փարիզի դատախազ Ֆրանսուա Մոլենսը հայտարարեց երկրում նոր ահաբեկչությունների մեծ հավանականության մասին: Մոլենսը կարծում է, որ Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» դիրքերի թուլացման պատճառով Ֆրանսիա կվերադառնան գրոհայինների շարքերում կռված քաղաքացիները: «Մի օր մենք այդպիսի մարդկանց ներհոսքի փաստի առջև կկանգնենք Ֆրանսիայում, իրենց ընտանիքների հետ»,-զգուշացրել է դատախազը:
Ըստ Ֆրանսիայի ՆԳՆ տվյալների, այժմ Սիրիայի տարածքում և Իրաքում գրոհայինների շարքերում Ֆրանսիայի մոտ 700 քաղաքացի կա:

Во Франции в рамках антитеррористического рейда задержали 7 человек по подозрению в подготовке теракта. Об этом заявил глава МВД Франции Бернар Казнев.
«Новая атака была предотвращена. Масштабы террористической угрозы огромны, мы не можем обеспечить нулевой риск опасности, несмотря на все то, что мы делаем», – признал Казнев, пишет Republic.ru со ссылкой на BFMTV.
Среди задержанных оказались французы, а также выходцы из Марокко и Афганистана. Они были задержаны в Марселе и Страсбурге в ночь на 20 ноября. При этом Страсбург не являлся целью нападения террористов. Мэр города предположил, что теракт планировали совершить в парижском регионе. Возраст задержанных составляет от 29 до 37 лет.
По словам источников телеканала, правоохранительные органы Франции предотвратили «серьезную» атаку. Сейчас дело расследует французская прокуратура.
В результате нападения исламистов на редакцию сатирической газеты Charlie Hebdo в Париже в январе 2015 года погибли 17 человек. Еще 130 человек погибли в результате серии терактов в Париже в ноябре 2015 года. Жертвами террориста, въехавшего на грузовике в толпу людей на набережной в Ницце 14 июля 2016 года, стали более 85 человек.
По данным МВД, во Франции с начала 2016 года по подозрению в связях с террористами были задержаны 418 человек.