21 Նոյեմբեր 2016 - 13:54 AMT
Իրաքի բանակը ևս մեկ գյուղ է ազատագրել «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից Մոսուլի մատույցներում: Դա Ալ Հումեյրա գյուղն է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին քաղաքի ազատագրման գործողության հրմանատարի վրա հղումով:
Ավելի վաղ զինվորականներն ազատագրել էին Ալ Սալյամիա գյուղը Մոսուլից դեպի արևելք:
«9-րդ զրահատանկային դիվիզիայի ուժերն ազատագրել են Ալ Հումեյրա գյուղը և բարձրացրել են այնտեղ Իրաքի դրոշը»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Նշվում է, որ գրոհայինները կորուստներ են կրել:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է նոյեմբերի 17-ին Իրաքի զինվորականների, սուննի և շիա աշխարհազորայինների, քրդական ուժերի մասնակցությամբ և ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ավիացիայի աջակցությամբ:

21 Ноябрь 2016 - 13:17 AMT
Иракская армия освободила от боевиков группировки «Исламское государство» (ИГ) деревню Аль-Хумейра к востоку от захваченного террористами города Мосул, передает РИА Новости со ссылкой на заявление командующего операцией по освобождению города.
Ранее военные освободили деревню Ас-Салямия к востоку от Мосула.
«Силы девятой бронетанковой дивизии полностью освободили деревню Аль-Хумейра к северу от деревни Ас-Салямия и подняли в ней иракский флаг», — говорится в заявлении. Отмечается, что боевики понесли потери.
Операция по освобождению Мосула от боевиков ИГ продолжается с 17 октября при участии иракских военных, суннитских и шиитских ополченцев, курдских сил и ВВС международной коалиции во главе с США.