21 Նոյեմբեր 2016 - 14:31 AMT
Ստամբուլում կայացած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 62-րդ ամենամյա նստաշրջանին, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակութունը, բարձրացվել է հայ-թուրքական փակ սահմանի հարցը:
ԱԺ պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը հարցրել է կառույցի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին՝ արդյոք նա իր թուրք գործընկերների հետ քննարկել է հայ-թուրքական փակ սահմանի հարցը, որը ըստ էության խոցելի է դարձնում անվտանգությունը տարածաշրջանում:
Ստոլտենբերգը՝ նշելով, որ սահմանի փակ լինելու հարցը վերաբերում է երկու երկրներին, ասել է. «Կարծում եմ, որ այս հարցը պետք է քննարկվի երկու երկրների՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև», թուրքական Haberler-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ մեկնաբանելով հունիսին Բունդեսթագի կողմից բանաձեւի ընդունումը, որով Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածները ճանաչվել են ցեղասպանություն, աել որ՝ ՆԱՏՕ-ում հուսով են, որ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները կնորմալանան:
«Այդ հարցը ՆԱՏՕ-ին չի վերաբերում»,-ասել Էր նա Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:

21 Ноябрь 2016 - 14:18 AMT
Открытие границы между Арменией и Турцией является вопросом, который касается их самих. Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг во время церемонии закрытия 62 сессии Парламентской Ассамблеи НАТО в Стамбуле, передает АПА.
По словам генсека, этот вопрос интересует, прежде всего, Турцию и Армению, и он может быть обсужден на двустороннем уровне.
«Поэтому в моих комментариях необходимости нет», – сказал Столтенберг.
Ранеепрезидент Армении Серж Саргсян заявил, что открытие армяно-турецкой границы может произойти только по обоюдному желанию Еревана и Анкары без предварительных условий.
Между Турцией и Арменией отсутствуют дипломатические отношения, граница закрыта с 1993 года по инициативе Анкары. Сложные отношения между двумя странами вызваны рядом обстоятельств, связанных, в частности, с поддержкой Анкарой азербайджанской позиции в карабахской проблеме и острой реакцией Турции на процесс международного признания Геноцида армян 1915 года в Османской империи.