22 Նոյեմբեր 2016 - 08:42 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ է արել ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցներին աջակցություն ցուցաբերել «բոլոր ահաբեկչական խմբավորումների» դեմ պայքարին: «Առաջին հերթին հարկավոր է դիմակայել «Իսլամական պետությանն» ու Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը»,-հայտարարել է Էրդողանը` ելույթ ունենալով Ստամբուլում ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի եռօրյայի ավարտական նիստում:
Ըստ Էրդողանի, ԵՄ-ում չափից դուրս հանդուրժող են քուրդ ծայրահեղականների գործողությունների հարցում, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Մենք չենք կարող հանդուրժել, որ ՔԱԿ անդամները կարող են ազատ տեղաշարժվել Եվրամիության երկրների տարածքում և ցուցադրել իրենց ղեկավարների լուսանկարները Եվրախորհրդարանի միջանցքներում»,-ընդգծել է թուրք նախագահը:
Բրյուսելն իր հերթին մեղադրում է Թուրքիայի իշխանություններին, որ նրանք ՔԱԿ դեմ պայքարի պատրվակով առանց տարանջատման ձերբակալում են քուրդ քաղաքական գործիչներին: Անկարայի հասցեին հատկապես կոշտ քննադատություն հնչեց քրդամետ «Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության« համանախագահների ձերբակալությունից, ինչպես նաև երկրի հարավ-արևելքում ՏԻՄ քրդամետ ղեկավարների պաշտոնանկություններից ու ձերբակալություններից հետո:

22 Ноябрь 2016 - 08:24 AMT
Президент Турции Режеп Тайип Эрдоган призвал союзников по НАТО оказать поддержку в борьбе против «всех террористических организаций». В первую очередь необходимо противостоять «Исламскому государству» (ИГ) и Рабочей партии Курдистана (РПК), заявил Эрдоган, выступая 21 ноября в Стамбуле на завершающем заседании трехдневной Парламентской ассамблеи (ПА) НАТО.
По мнению Эрдогана, в ЕС слишком терпимо относятся к деятельности курдских экстремистов, пишет Deutsche Welle.
«Мы не можем согласиться с тем, что члены РПК могут свободно передвигаться по странам Европейского Союза и демонстрировать портреты их руководителей в коридорах Европарламента», – подчеркнул турецкий президент.
В свою очередь, Брюссель обвиняет власти Турции в том, что они под предлогом борьбы с РПК заключают курдских политиков под стражу без разбора. В особенности острая критика в адрес проводимой в Турции политики в отношении курдов прозвучала после ареста двоих сопредседателей Партии демократии народов (ПДН) Селахаттина Демирташа и Фиген Юксекдаг, а также после увольнений и задержаний десятков прокурдских глав городских администраций на юго-востоке страны.