22 Նոյեմբեր 2016 - 12:09 AMT
Աշխարհում ավելի քան 18 մլն ՄԻԱՎ վարակակիր է հակառետրովիրուսային թերապիա ստանում, ասվում է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի գծով ՄԱԿ-ի միացյալ ծրագրի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է BBC-ին:
2016-ի առաջին 6 ամսում թերապիա ստացող ՄԻԱՎ վարակակիրների քանակն աճել է 1 միլիոնով, հայտնում է ՄԱԿ-ը: Դեռ 5 տարի առաջ թերապիա ստացող անձանց քանակը 2 անգամ քիչ էր: Ըստ հունիսի տվյալների, հատուկ թերապիա է ստանում ՄԻԱՎ վարակ ունեցող 910.000 երեխա: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, վարակված երեխաների քանակը նվազում է: Օրինակ, 2010-ից ի վեր մորից վարակված նորածին երեխաների քանակը նվազել է 51 տոկոսով:
Ընդհանուր առմամբ, ՄԻԱՎ-ով աշխարհում մոտ 36,7 մլն մարդ է ապրում: ՄԱԿ-ում նշել են նաև, որ բուժումը երկարացնում է վարակակիր մարդկանց կյանքը:
2015-ին աշխարհում ՄԻԱՎ-ով տառապող 50 տարեկանից մեծ 5,8 մլն մարդ կար` դա պատմական առավելագույն ցուցանիշն է: Ըստ ՄԱԿ կանխատեսման, 2020-ին նման մարդկանց քանակը կլինի 8,5 մլն:

Более 18 млн ВИЧ-инфецированных в мире получают антиретровирусную терапию, говорится в сообщении Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНЭЙДС), передает BBC.
За первые шесть месяцев 2016-го года количество ВИЧ-инфицированных людей, получающих терапию, выросло на 1 млн человек, подсчитали в ООН. Еще пять лет назад число получающих терапию было в два раза меньше. По июньским данным, специальную терапию получают 910 тысяч детей, зараженных ВИЧ. Число заражений среди детей, по данным ООН, снижается. Например, с 2010 года число случаев заражений новорожденных детей от матерей снизилось на 51%.
Всего в мире с ВИЧ живут около 36,7 млн человек. В ООН также отметили, что лечение продлевает жизнь людей.
В 2015 году 5,8 млн человек старше 50 лет жили с ВИЧ – это исторический максимум. К 2020, по прогнозу ООН, таких будет 8,5 млн человек.