23 Նոյեմբեր 2016 - 12:52 AMT
Եվրոպայի խոշորագույն Ryanair ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ մտադիր է զրոյական սակագներ սահմանել օդանավակայանների հետ համատեղ հասույթի հաշվին: Այդ մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Մայքլ Օ’ Լիրինի:
«Մեր առաջիկա խնդիրն է շարունակել նվազեցնել ավիատոմսերի գները: Կարծում եմ, առաջիկա 5-10 տարում Ryanair-ի տոմսերն անվճար կդառնան` այդ դեպքում չվերթները համալրված կլինեն ուղևորներով և մենք կկարողանանք շահույթ ստանալ այն օդանավակայանների հետ համատեղ, որոնց միջոցով կփոխադրվեն ուղևորները»,-ասել է Օ’ Լիրին, գրում է Republic.ru-ն The Guardian-ի վրա հղումով:
Օ’ Լիրինի հավելել է, որ ավիաընկերությունը մտադիր է մասնաբաժին ստանալ օդանավակայանների մանրածախ խանութներից: Անվաճ ավիատոմսերը թույլ կտան կրճատել կամ չեղարկել տարբեր տիպի գանձումները, որոնք ստիպված է վճարել ավիաընկերությունը:
Նա նաև նշել է, որ զրոյական սակագները հազիվ թե կիրառվեն Լոնդոնի «Հիթրոուի» պես մեծ օդանավակայաններում: Անվճար ավիաչվերթները հնարավոր են ոչ մեծ եվրոպական օդանավակայանների հետ համագործակցության դեպքում, որոնք շահագրգռված են ավելացնելու ուղևորահոսքը:
Ryanair ընկերությունը Եվրոպայի ամենամեծ ընկերություններից մեկն է ըստ ուղևորափոխադրումների: 2016-ին իռլանդական լոուքոսթերը ծրագրում է 119 մլն ուղևոր փոխադրել:

23 Ноябрь 2016 - 07:29 AMT
Крупнейшая в Европе авиакомпания Ryanair объявила о планах создать нулевые тарифы за счет доходов от совместной выручки с аэропортами, в которые лоукостер привлекает пассажиров. Об этом заявил генеральный директор компании Майкл О`Лири.
«Задача, которая стоит перед нами в будущем, заключается в продолжении снижения цен на авиабилеты. Я думаю, что в ближайшие 5–10 лет авиабилеты Ryanair станут бесплатными, в этом случае рейсы будут заполнены, и мы сможем получать доход совместно с аэропортами, через которые эти люди будут проходить», – сказал О'Лири, пишет Republic.ru со ссылкой на The Guardian.
О'Лири добавил, что авиакомпания планирует получать долю от продаж и в розничных магазинах аэропортов. Также сделать авиабилеты бесплатными позволит сокращение или отмена различных сборов, которые приходится оплачивать компании.
Также он уточнил, что вряд ли нулевые тарифы появятся в таких крупных аэропортах, как лондонский Хитроу. Бесплатные авиарейсы могут появиться в сотрудничестве с небольшими европейскими аэропортами, которые заинтересованы в росте пассажиропотока.
Ryanair – одна из самых больших в Европе авиакомпаний по числу перевезенных пассажиров. В 2016 году ирландский лоукостер рассчитывает перевезти 119 миллионов человек.