23 Նոյեմբեր 2016 - 10:31 AMT
Գերմանիայից Իրան առաջին բեռն է ժամանել նոր մուլտիմոդալ տարանցիկ ուղիով, որը կապում է Իրանն ու Եվրոպան Սև ծովով և անցնում է Հայաստանի տարածքով: Այդ մասին հայտնել է Իրանի տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի քարտուղար Գոլյամհոսեյն Ամիրին:
Հեռանկարում նախատեսվում է, որ այս երթուղին կարող է փոխարինել այն, որն անցնում է Թուրքիայի տարածքով: «Երկու բեռնատար կոնտեյներն Իրան են ժամանել ՀՀ սահմանով»,-պարզաբանել է Ամիրին, գրում է Iran.ru-ն: «Բեռներն ուղարկվել էին Համբուրգից թուրքականի համեմատ ավելի կարճ ճանապարհով»,-ասել է պաշտոնյան:
Թեհրանն ու Անկարան վաղուց տարաձայնություններ ունեն տարանցման հարցում, որոնց հիմքում վառելիքի տարբեր գներն են: Բացի այդ, ընդհանուր սահմանում հաճախ խցանումներ են առաջանում բեռնատարների համար, հերթը երբեմն 15 կմ է ձգվում: Կնքված համաձայնագրերը չնպաստեցին հարցի լուծմանը:Տարանցման անվտանգությունը ևս արդիական է Թուրքիայի դեպքում, որի տարածքում մի քանի իրանական բեռնատար է հրկիզվել, որի համար Անկարան մեղադրում է ՔԱԿ զինյալներին:
«Վերջին տարիներին խնդիրներ են եղել Թուրքիայի տարածքով Եվրոպայից բեռներ փոխադրելիս: Դա ստիպեց մեզ բանակցություններ սկսել մի քանի այլ երկրների հետ այլընտրանքային երթուղիների շուրջ»,-ասել է Ամիրին:
Իրանի կառավարությունն անվտանգության երաշխիքներ է պահանջել Թուրքիայից իր բեռնատարների համար, սակայն արդյունքն անբավարար եղավ` վստահություն չկա, որ Թուրքիան ի վիճակի է դադարեցնել բռնությունը: Հետևաբար, Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարարությունը խորհուրդ տվեց ցամաքային բեռնափոխադրումներով զբաղվող ընկերություններին խուսափել Թուրքիայի տարածքով անցնող երթուղուց:
Նախարարությունը խորհուրդ տվեց 2 այլընտրանքային երթուղի: Մեկը` Հայաստանով դեպի Վրաստան, Սև ծով, իսկ հետո Ռումինիա կամ Բուլղարիա: Երկրորդն` Ադրբեջանով դեպի ՌԴ ու Բելառուս:
«Բեռնափոխադրումների արժեքը նոր երթուղով կարող է 1-2 տոկոսով էժան լինել»,-ասել է Ամիրին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը կդառնա տարանցիկ երկիր Եվրոպայից Իրան և հակառակ ուղղությամբ մուլտիմոդալ (կոմինացված), այն է` տարբեր տրանսպորտային միջոցներով բեռնափոխադրումներ իրականացնելիս:
Փորձնական տարբերակով 2 կոնտեյներ արդեն իսկ ջրային ճանապարհով տեղափոխվել է Փոթի, այնուհետև երկաթուղով Հայաստան` Երասխ կայարան, այստեղից էլ ավտոտրանսպորտով՝ Իրան:

23 Ноябрь 2016 - 09:49 AMT
Первый груз прибыл в Иран из Германии через новый мультимодальный транзитный маршрут, соединяющий Иран и Европу через Черное море. Об этом сообщил секретарь Международной ассоциации транспорта Ирана Голямхоссейн Амири.
В перспективе планируется, что данный маршрут может заменить тот, который проходит через территорию Турции.
«Два грузовых контейнера прибыли в Иран через армянскую границу», – уточнил Амири, пишет Iran.ru.
«Контейнеры были отправлены из Гамбурга по относительно короткому пути, по сравнению с турецким маршрутом», – заявил чиновник.
«В последние пару лет, у нас были проблемы на турецкой границе в отношении перевозки грузов из Европы. Это побудило нас начать переговоры с несколькими другими странами для альтернативных маршрутов», – отметил Амири.
Тегеран и Анкара уже давно ведут транзитный спор, вытекающий из различных цен на топливо в двух соседних странах. Кроме того, общая граница часто была ареной дорожных пробок для транзитных грузовиков. Очередь на границе часто достигает 15 километров. Соглашения, подписанные должностными лицами таможенных органов соседних стран, так и не смогли решить эту проблему.
Безопасность транзита является еще одним вопросом, препятствующим транспортировке грузов через Турцию. На территории Турции несколько иранских грузовиков стали жертвами поджогов, в которых Анкара обвиняет вооруженные подразделения, входящие в Рабочую партию Курдистана (РПК).
Иранское правительство потребовало от Анкары гарантий безопасности иранских грузовиков, но полученные результаты оказались неудовлетворительными, что привело к недостаточной уверенности в способности Турции остановить насилие. Следовательно, Министерство дорог и городского развития Ирана советовало транспортным сухопутным компаниям избегать маршрутов, проходящих через территорию Турцию.
Министерство посоветовало водителям грузовиков использовать два альтернативных маршрута: один через Армению, Грузию, Черное море, а затем через Румынию или Болгарию, а другой – через Азербайджан, Россию и Беларусь.
«Стоимость грузоперевозок через новый маршрут оказалась ниже на 1-2 %», – сказал Амири.
Ранее стало известно, что Армения станет транзитной страной для осуществления мультимодальных (посредством различных транспортных средств) контейнерных грузоперевозок из Европы в Иран и в обратном направлении.
В экспериментальном порядке 2 контейнера водным путем были доставлены в морской порт Поти (Грузия), затем по железной дороге в Армению – на станцию Ерасх, а отсюда на автотранспорте в Иран.