ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի Գերագույն դատարանի որոշման առնչությամբ, որով մերժվել է ազատազրկման մեջ գտնվող ընդդիմության առաջնորդ Իլգար Մամեդովի բողոքարկումը: ԱՄՆ-ն հորդորել է ազատ արձակել նրան:
«ԱՄՆ-ն միանում է ԵԽ-ին, ԵՄ-ին և այլ կազմակերպություններին, որոնք մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանի Գերագույն դատարանի նոյեմբերի 18-ի որոշման կապակցությամբ, որով մերժվել է «ՌեԱլ» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի բողոքարկման դիմումը»,-ասվում է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբիի հայտարարության մեջ, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին հանել բոլոր մեղադրանքները Մամեդովից ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նրա գործով որոշման և ազատ արձակել Մամեդովին և այլ անձանց, որոնք ազատազրկման են ենթարկվել իրենց հիմնարար սկզբունքներն իրացնելու համար»,-հայտարարել է Քիրբին:
Մամեդովը ձերբակալվել է 2013-ին և դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման քաղաքական գործունեության համար:
Ադրբեջանը «անազատ երկիր է» ճանաչվել 2016-ի Ազատության գլոբալ ինդեքսում և ընդգրկվել է «անազատ մամուլով» երկրների ցանկում:

23 Ноябрь 2016 - 12:32 AMT
США выразили озабоченность по поводу решения Верховного суда Азербайджана отклонить апелляцию находящегося в заключении лидера оппозиции Ильгара Мамедова и призвали освободить его.
«Соединенные Штаты присоединяются к Совету Европы, Европейскому Союзу и другим организациям, выразившим озабоченность в связи с решением Верховного суда Азербайджана от 18 ноября отклонить апелляцию лидера движения «РеАл» («Респубиканская альтернатива») Ильгара Мамедова», – говорится в заявлении представителя Госдепартамента Джона Кирби, пишет «Голос Армерики».
«Мы призываем азербайджанские власти снять все обвинения против Мамедова в соответствии с решением Европейского суда по правам человека по его делу и освободить Мамедова и других лиц, помещенных в тюрьму за осуществление своих фундаментальных свобод», – заявил Кирби.
Мамедов был арестован в 2013 году и приговорен к семи годам тюрьмы за политическую деятельность, признанную в Азербайджане незаконной. Вынесенный ему приговор вызвал осуждение правозащитников в Европе и других регионах мира.
Азербайджан в глобальном индексе свободы 2016 года был охарактеризован как «несвободная страна». Кроме того, Азербайджан включен в число стран с «несвободной прессой» и группу стран с «частично свободным Интернетом».