24 Նոյեմբեր 2016 - 07:55 AMT
ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների արդյունքում Դոնալդ Թրամփի և Հիլարի Քլինթոնի հավաքած ձայների տարբերությունն աճել է: Նոյեմբերի 24-ի առավոտյան հայտնի է դարձել, որ Քլինթոնի օգտին քվեարկել է 64 378 366 մարդ, Թրամփի օգտին 2 միլիոնով պակաս` 62 300 094: Այդպիսին են The Cook Political Report պարբերականի տվյալները:
Քվեների ընդհանուր քանակի հաշվարկը շարունակվում է, արդյունքները կարող են ավելի փոփոխվել: Նոյեմբերի 16-ի տվյալներով Քլինթոնը գերազանցում էր Թրամփին 1 միլիոն ձայնով, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
ՏՏ ոլորտի մի շարք փորձագետներ կասկածներ են հայտնել առանցքային նահագներում` Վիսկոնսինում, Միչիգանում և Փենսիլվանիայում ընտրությունների արդյունքների իսկության վերաբերյալ: Մասնագետները խորհուրդ են տվել Քլինթոնին դատարն դիմել` ձայների վերահաշվարկ պահանջելով այդ նահանգներում: Նրանք եկել են այն եզրակացության, որ ընտրությունների արդյունքներն այդ նահանգներում կարող են կեղծված լինել: Էլեկտրոնային քվեարկության մանիպուլացիայի ակնհայտ ապացույցներ չեն հայտնաբերվել, սակայն փորձագետները կարծում են, որ վիճակագրության մեջ հայտնաբերված ակնհայտ տարբերությունը պետք է ավելի մանրակրկիտ հետազոտվի:
Վիսկոնսինում, Միչիգանում և Փենսիլվանիայում ընտրությունների արդյունքները սկզբունքային նշանակություն ունեն նախագին ընտրելու հարցում: Չնայած դեմոկրատների թեկնածուի օգտին տված ավելի շատ քվեներին` հանրապետական Թրամփը կարողացավ հաղթել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում ընտրությունների անուղղակի համակարգի շնորհիվ, երբ բնակչությունը քվեարկում է ընտրիչների օգտին, որոնք սատարում են նախագահի պաշտոնին հավակնող այս կամ այն թեկնածուին:

Разрыв по количеству собранных голосов на президентских выборах в США между Дональдом Трампом и Хиллари Клинтон увеличился.
К утру 24 ноября стало известно, что за Клинтон проголосовало 64 378 366 человек, а за Трампа – на 2 миллиона меньше – 62 300 094. Таковы данные, приведенные аналитическим изданием The Cook Political Report.
При этом подсчет общего количества голосов продолжается, и результаты могут измениться сильнее. По состоянию на 16 ноября Клинтон опережала Трампа на 1 миллион голосов, пишет Deutsche Welle.
Ранее ряд IT-экспертов выразили сомнение в подлинности результатов выборов в трех ключевых штатах – Висконсин, Мичиган и Пенсильвания. Специалисты рекомендовали Хиллари Клинтон добиваться по суду пересчета голосов в этих штатах. Эксперты пришли к выводу, что итоги выборов в этих трех штатах могли быть подтасованы. Они не обнаружили явных доказательств манипулирования при электронном голосовании, однако считают, что выявленные ими очевидные различия в статистике должны быть расследованы более тщательно.
Исход голосования в трех штатах имеет принципиальное значение для определения победителя президентских выборов.
Несмотря на большее количество голосов, отданное избирателями за кандидата-демократа, республиканец Трамп смог победить из-за непрямой системы выборов, когда население голосует за выборщиков, поддерживающих того или иного претендента на президентский пост.