24 Նոյեմբեր 2016 - 09:52 AMT
Թուրքիայի հարավային Ադանա նահանգում ականապատ մեքենայի պայթյունի հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 31-ի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին DHA վրա հղումով:
Ականապատ մեքենան պայթել է Ադանայի վարչական շենքի մոտ Երևանի ժամանակով 09:05-ին: Նահանգապետ Մահմուդ Դեմիրթաշը հայտարարել էր 2 զոհի և 165 վիրավորի մասին: Զոհերը վարչակազմի աշխատակիցներն են:
Ահաբեկչությունը կատարելու մեջ կին է կասկածվում, որը կայանել է ավտոմեքենան վարչական շենքի մոտի բաց ավտոկայանատեղիում: Պայթյունը տեղի է ունեցել ավտոկայանատեղիից նրա հեռանալուց 15 րոպե անց: Պահակները ձերբակալվել են:
Վերջին շրջանում պայթյունները հաճախակի են դարձել Թուրքիայի հարավարևելյան շրջաններում, որի հետևանքով լինում են զոհեր և վիրավորներ, իշխանությունները հիմնականում մեղադրում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալներին:
Թուրքիայի հարավարևելյան Մարդին գավառի Դերիկ քաղաքում նոյեմբերի 10-ին պայթյուն է որոտացել` տեղի վարչական շենքի մոտ: Նույն օրը Վանում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) զինյալները, որի գործունեությունն արգելված է Թուրքիայում, միկրոավտոբուս են գնդակոծել: Արդյունքում 4 մարդ է զոհվել, ևս 2-ը վիրավորվել է: Վիրավորները տեղափոխվել են հիվանդանոց:

Число раненых при взрыве заминированного автомобиля в провинции Адана на юге Турции возросло до 31.
Взрыв заминированного автомобиля произошел в 09:05 (евн) у здания администрации в центре Аданы. Губернатор провинции Махмут Демирташ сообщил о двух погибших и 16 раненых. Жертвами теракта стали сотрудники администрации. В совершении теракта подозревается женщина, которая оставила автомобиль на открытой автостоянке у здания администрации губернатора. Взрыв произошел через 15 минут после того, как она покинула парковку. Охранник парковки задержан, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство DHA.
Ранее взрывы с использованием заминированных автомобилей неоднократно совершали члены запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК). Версию о причастности РПК к теракту в Адане высказал министр труда и социального развития Турции Мехмет Мюеззиноглу в эфире телеканала CNN Turk.