Նոյեմբերի 23-ին Անտանանարիվուում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարների խորհրդի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կոսովոյի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էնվեր Հոջային:
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց պարբերական հանդիպումների անցկացումը՝ միմյանց դիրքորշումների ծանոթանալու և տարբեր հարցերի շուրջ երկխոսությունը շարունակելու առումով։
Կոսովոն առանձնացել է Հարավսլավիայից 1990-ականներին Բալկաններում մղվող պատերազմների հետևանքով, ՆԱՏՕ կողմից Հարավսլավիայի ռմբակոծություններից ու տարածաշրջան զորքեր մտցնելուց հետո:2008 թվականին, հանրաքվեից հետո, Կոսովոն անկախություն է հռչակել, որն ընդունվել է ԱՄՆ, Ավստրալիայի, Ճապոնիայի, եվրոպական երկրների մեծամասնության, աֆրիկյան, ասիական ու հարավամերիկյան մի քանի երկրների կողմից:
Կոսովոյի անկախությունը չեն ճանաչում Սերբիան, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը ու բոլոր հետխորհրդային երկրներն, այդ թվում՝ Հայաստանը: Երկիրը ՄԱԿ անդամ չէ:
2015 թվականին ՀՀ-ն դեմ էր քվեարկել Կոսովոյի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անդամակցելու առաջարկությանը՝ պատճառաբանելով, որ չի ճանաչում հանրապետությունը:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян, принимающий участие в министерской конференции Международной организации франкофонии (МОФ), проходящей в Антананариву, 23 ноября встретился с главой внешнеполитического ведомства Косово Энвером Ходжаем.
В ходе беседы стороны подчеркнули важность проведения периодических встреч для ознакомления с подходами друг друга и продолжения диалога по разным вопросам.
Косово отделилось от Югославии в результате войны на Балканах в 1990-х годах, после бомбардировки силами НАТО Югославии и введения войск на территприю страны.В 2008 году, после референдума, Косово провозгласило независимость, которая была признана США, Австралией, Японией, большинством европейских стран и рядом стран Африки, Азии и Южной Америки.
Независимость Косово не признают Сербия, Россия, Китай, Индия и все страны бывшего СССР, в том числе, Армения. Страна не является членом ООН.
В 2015 году Армения проголосовала против предложения о членстве Косово в ЮНЕСКО, объясняя это тем, что он не признает республику.