Անկարան դժգոհ է Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կասեցնելու մասին Եվրախորհրդարանի որոշումից, քանի որ «այն հակասում է ժողովրդավարական արժեքներին և իրավաբանական ուժ չունի»: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ գծով թուրք նախարար Օմեր Չելիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Եվրախորհրդարանն ընդունել է Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունների սառեցման մասին որոշումը: Այն ընդունվել է 479 կողմ, 37 դեմ և 107 ձեռնպահ ձայնով:
«Եվրախորհրդարանի որոշումը հակասում է իր իսկ ժողովրդավարական արժեքներին, որոնք Թուրքիան պաշտպանեց հուլիսի 15-ին հեղաշրջման փորձի ժամանակ` փողոց դուրս գալով ընդդեմ ռազմական ինքնաթիռների: Մեր համար Եվրախորհրդարանի որոշումը լուրջ չէ, այն չունի իրավաբանական ուժ»,-ասել է Չելիքը NTV-ի եթերում:
Նա խորհուրդ է տվել Եվրախորհրդարանին «հետևել Էրդողանին հասցեագրված իր խոսքերին»:
ԵՄ և Թուրքիայի միջև ասոցացման մասին համաձայնագիր ստորագրվել 1963-ին: ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ Անկարան ներկայացրել է 1987-ին: Անդամակցության շուրջ բանակցությունները մեկնարկել են միայն 2005-ին և կասեցվել են մի քանի անգամ:

Анкара считает резолюцию Европарламента о приостановке переговоров с Турцией о вступлении в Евросоюз противоречащей демократическим ценностям и не имеющей юридической силы. Об этом заявил турецкий министр по делам ЕС Омер Челик.
«Решение Европарламента противоречит его собственным демократическим ценностям, которые народ Турции защитил 15 июля во время попытки переворота, выйдя на улицы против военных самолетов. Для нас решение ЕП несерьезное, оно не имеет никакой юридической силы», – сказал Челик, пишет РИА Новости.
Он рекомендовал Европарламенту «следить за словами», обращенными в адрес президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Еврокомиссия в начале ноября в годовом докладе о прогрессе, достигнутом Турцией на пути в ЕС, отметила провалы в политике Анкары в сферах гражданского общества, прав человека и свободы слова, а также сочла недостаточными усилия Турции по приведению законодательства в соответствие с нормами ЕС. Более всего в Европе встревожены дискуссией о возврате смертной казни и арестами политических противников властей.
Соглашение об ассоциации Турцией с Европейскими сообществами было подписано в 1963 году. Заявку на членство в них Анкара подала в 1987 году. Переговоры о вступлении Турции в Евросоюз, начавшиеся только в 2005 году, неоднократно приостанавливались.