Ադրբեջանը բանակցում է Իրանի հետ վերջինիս վարկ տրամադրելու շուրջ, որով նախատեսվում է կառուցել Ռեշտ-Աստարա երկաթուղին, որը պետք է միացնի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի գործող երկաթուղիները: Այդ մասին հայտարարել է «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ նախագահ Ջավիդ Գուրբանովը «Ռազմավարական գործընկերութուն 1520. Կովկասի տարածաշրջան» գործարար համաժողովում ունեցած ելույթում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ռուսաստանը ևս ցանկություն ունի մասնակցելու նախագծին: Մենք կքննարկենք այդ հարցը»,-ասել է Գուրբանովը: Նա ասել է, որ համաժողովի անցկացման նպատակը փոխադրաձ ներդրումային ներուժի ուսումնասիրությունն է:
Կառուցվող Աստարա-Ռեշտ տրանսպորտային միջանցքը կմիացնի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի երկաթուղիները: Նախագիծն իրականացվում է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակում, որի նպատակն է ՌԴ, Ադրբեջանի, Իրանի, Հնդկաստանի և Օմանի տրանսպորտային մայրուղիների ինտեգրումը:
Աստարա-Ռեշտ-Կազվին նախագծով նախատեսվում է նոր երկաթուղային ճյուղ կառուցել Իրանի տարածքում, որը կմիացնի ադրբեջանական Աստարան Իրանի Աստարա, Ռեշտ և Կազվին քաղաքների հետ: Երկաթուղու կառուցման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2005-ին: Նախագծի արժեքը գնահատվում է 200 մլն դոլար:

Азербайджан ведет переговоры с Ираном о выделении азербайджанской стороной кредита на строительство железной дороги Решт – Астара, которая соединит действующие железные дороги России, Азербайджана и Ирана. Об этом сказал председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов в своем выступлении на бизнес-форуме «Стратегическое партнерство 1520: Кавказский регион», пишет Haqqin.az.
«Россия также выразила желание принять участие в проекте. Мы обсудим этот вопрос», – отметил Гурбанов.
Глава АЖД добавил, что целью проведения форума является изучение взаимного инвестиционного потенциала.
На мероприятии будут подписаны двусторонний протокол и меморандум.
Строящийся транспортный коридор Астара – Решт – Казвин соединит действующие железные дороги России, Азербайджана и Ирана. Проект осуществляется в рамках международного транспортного коридора «Север – Юг», целью которого является интеграция транспортно-информационных магистралей России, Азербайджана, Ирана, Индии и Омана.
Проект железной дороги Астара – Решт – Казвин предусматривает строительство на территории Ирана новой железнодорожной ветки, которая соединит азербайджанскую Астару с иранскими городами Астара, Решт и Казвин.
Соглашение о строительстве дороги было подписано тремя сторонами в 2005 году. В его рамках предусматривается строительство сегментов железной дороги на территории Ирана протяженностью около 350 километров и на территории Азербайджана между Астарой и азербайджано-иранской границей протяженностью 8.5 километров, а также реконструкция уже существующей железной дороги на территории Азербайджана. Стоимость проекта оценивается в 200 миллионов долларов США