26 Նոյեմբեր 2016 - 09:02 AMT
Ռուսաստանը բանակցում է Հայաստանի հետ SSJ-100 ինքնաթիռների մատակարարման շուրջ ազգային ավիափոխադրողի ստեղծման շրջանակում: Այդ մասին լրագրողներին է ասել ՌԴ առևտրի նախագահ Դենիս Մանտուրովը, հայտնում է RNS-ին:
«Դա վերաբերում է Հունգարիային և Հայաստանին: Նոյեմբերի 22-ին Հայաստան կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ ես քննարկել եմ այդ հարցը: Մենք պայմանավորվել ենք ակտիվ քննարկել այն, մշակել ու ձևակերպել »,-ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ ռուսական կողմի շահն առաջին հերթին ռուսական արտադրության զարգացումն է, դա առաջին հերթին վերաբերում է SSJ-100-ին, որն, ինչպես նշել է ռուս նախարարը, քաղաքացիական ինքնաթիռաշինության հիմնական արտադրանքն է:
«Սուխոյ սուպերջեթ-100»-ը Ռուսաստանի Դաշնության արտադրության առաջին ուղևորատար օդանավն է, և, ընդ որում, այդ օդանավի առաջին գնորդը հենց ՀՀ ազգային փոխադրող «Արմավիան» էր, որը 2011-ին գնեց «Յուրի Գագարին» անունով առաջին ինքնաթիռը: 2012-ին «Արմավիա» ավիաընկերությունը մտադիր էր «Սուխոյ Սուպերջեթ 100» երկու ինքնաթիռ գնել, սակայն հետո հրաժարվեց:

26 Ноябрь 2016 - 09:32 AMT
Россия провела переговоры с Арменией о поставках SSJ-100 в рамках создания национального перевозчика. Об этом рассказал журналистам глава Минпромторга Денис Мантуров.
«Это касается и Венгрии, это касается и Армении. Во вторник (во рамках рабочего визита в Армению. — ред.) я обсуждал этот вопрос, и мы договорились активно проработать его, сформулировать и сформировать», — сказал министр, передает RNS.
Он отметил, что интерес российской стороны заключается прежде всего в продвижении российского производства, в первую очередь SSJ-100, который является, как отметил министр, основным продуктом в гражданском самолетостроении.
В 2011 году национальный перевозчик авиакомпании «Армавиа» получил первый самолет Sukhoi Superjet-100, однако в 2014 году Армавиа была признана банкротом.