«Ալ Քայիդայի» հետ կապված ծայրահեղական պաղեստինյան խմբավորումը ստանձնել է Իսրայելում անտառային հրդեհների պատասխանատվությունը: Ինչպես պնդում է սալաֆիթական «Մասադաթ ալ Մուջահեդդին» շարժումը, կրակը օգտագործվելու է որպես ջիհադի զենք, գրում է Lenta.ru-ն The Independent-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ, ըստ գրոհայինների, նրանք արդեն արել են հրկիզումներ` 2010-ին անտառային հրդեհ հրահրելով Հայֆայի մոտակայոքւմ` Քարմել սարի վրա: Այն ժամանակ 40 մարդ զոհվեց: «Հրեաները պետք է վերադառնան այնտեղ, որտեղից եկել են, նրանք տեղ չունեն այստեղ»,-ասվում է խմբավորման հայտարարություններից մեկում:
«Մասադաթ ալ Մուջահեդդինը» նախկինում բազմիցս է քննադատել «Համաս» շարժմանը` պնդելով, որ այն չկարողացավ շարիաթի օրենքները հաստատել Գազայի հատվածում և մեղադրում էր կրոնը ուրանալու մեջ:
Մեծ հրդեհներ են բռնկվել Իսրայելի մի քանի շրջաններում: Իշխանությունները չեն բացառում, որ բռնկումների պատճառը միտումնավոր հրկիզումներն են եղել: Արդեն ձերբակալվել է 16 կասկածյալ: Մի շարք բնակավայրերում ու քաղաքներում բնակիչները տարհանվում են: Հայֆայում կրակը արդեն հասել է բնակելի թաղամասերին: Արագ տարածվելու պատճառով փրկարարների պահանջով մի շարք ուղղություններում դադարեցվել է երկաթուղային հաղորդակցությունը:

26 Ноябрь 2016 - 10:02 AMT
Лесные пожары в Израиле: Связанные с «Аль-Каидой» палестинские боевики провозгласили огненный джихад
Радикальная палестинская группировка, связанная с «Аль-Каидой», взяла на себя ответственность за лесные пожары в Израиле.
Как утверждает салафитское движение «Масадат аль-Муджахеддин», оно использует огонь в качестве оружия джихада, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Independent.
Ранее, по словам боевиков, они уже устраивали поджоги: на их счету лесной пожар на горе Кармель возле Хайфы в 2010 году. Тогда погибли более 40 человек. «Евреи должны вернуться туда, откуда они пришли, — говорится в одном из заявлений группировки, — поскольку им нет места среди нас».
«Масадат аль-Муджахеддин» ранее неоднократно критиковала движение ХАМАС, утверждая, что оно не сумело утвердить в секторе Газа законы шариата, и обвиняя в вероотступничестве.
Сильные лесные пожары в Израиле бушуют сразу в нескольких регионах страны. Власти не исключают, что причиной возгораний стали умышленные поджоги, уже арестованы 16 предполагаемых поджигателей. В ряде населенных пунктов и городов объявлена эвакуация жителей. В Хайфе огонь уже добрался до жилых кварталов. Из-за быстро распространяющегося пламени по требованию спасателей на ряде направлений прервано железнодорожное сообщение.