28 Նոյեմբեր 2016 - 10:14 AMT
Սիրիացի գրոհայինները կորցրել են արևելյան Հալեպում վերահսկվող տարածքի 1/3-ը: Այդ մասին հայտնում են Սիրիայի պետական ԶԼՄ-ները, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ տվյալների, Ասադի բանակը գրավել է Ալ Սաքուր թաղամասը, ինչը նշանակում է, որ արևելյան Հալեպը փաստացի բաժանվել է 2 մասի:
Սիրիայում Մարդու իրավունքների պահպանման դիտարկման կենտրոնի աշխատակիցները հաստատել են, որ կառավարական զոքերը գրավել են Ալ Սաքուր թաղամասը: Ըստ իրավապաշտպանների, դա կարող է նշանակել, որ ապստամբները ստիպված էին հեռանալ իրենց զբաղեցրած տարածքի մոտ մեկ երրորդից:
«Սա ընդդիմության ամենամեծ պարտությունն է Հալեպում 2012-ից ի վեր»,-ասել է կենտրոնի տնօրեն Ռամի Աբուրահմանը:
Սիրիայում Հակամարտ կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնում հայտնել են, որ գրոհայինները դուրս են մղվել Ալ Քասիդիա շրջանից, իսկ «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» և դրան հարող գրոհայիններից ազատագրվել է ավելի քան 3000 շենք ու 10 թաղամաս:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայի ԶՈւ-ն դաշնակից աշխարհազորայինների աջակցությամբ վերահսկողություն է հաստատել Մասակին Հանանո թաղամասում, որը զինյալների ամենամեծ ու կարևոր հենակետն է Հալեպի արևելքում: Ռազմաճակատի այդ հատվածում կառավարական զորքերին դիմակայել են հիմնականում «Ջեյշ ալ Ֆաթհ» կոալիացիայի զինյալները, որի կազմում են նաև «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները:
Հալեպում բնակվող հրապարակախոս Մանուել Քեշիշյանը (Մանուէլ Քեշիշեան) հայտնել է, որ կառավարական զորքերի արձանագրած առաջխաղացումը դեպի քաղաքի արևելյան թաղամասեր հույս ու լավատեսություն է ներշնչել հալեպահայերին:

Сирийские боевики потеряли контроль над одной третью территорий восточного Алеппо, которую они ранее контролировали. Об этом сообщают сирийские государственные СМИ, передает РБК со ссыкой на Reuters.
По его данным, армия Башара Асада и ее союзники захватили район аль-Сакур, отбив его у повстанцев, что может означать разделение восточной части Алеппо, захваченной повстанцами, на две зоны.
Наблюдатели из Сирийского мониторингового центра по соблюдению прав человека подтвердили, что правительственные войска захватили район аль-Сакур. По данным правозащитников, это может означать, что повстанцам пришлось покинуть примерно треть занимаемой ими площади в захваченном городе.
«Это самое большое поражение оппозиции в Алеппо с 2012 года», — сказал директор Сирийского мониторингового центра Рами Абдурахмана.
«Оппозиция потеряла более трети площади контролируемой ею в городе Алеппо», — сказал он. Представители оппозиции не были доступны для получения оперативного комментария, уточняет издание.
Российский центр по примирению враждующих сторон в Сирии сообщил о том, что боевики выбиты из ключевого района восточного Алеппо аль-Касадия, а от террористов «Джебхат Ан-Нусры» и примкнувших к ним формирований освобождены более 3 тыс. зданий и 10 кварталов.
Ранее российский центр примирения враждующих сторон в Сирии сообщил, что сирийская армия продвинулась вглубь города, и это продвижение привело к тому, что между различными группировками оппозиционных войск участились столкновения. Центр примирения враждующих сторон в Сирии также сообщил, что восточную часть Алеппо покинули 903 мирных жителя.
26 ноября, сирийская армия отбила у повстанцев район Масакен Ханано на востоке Алеппо.
Правительственная армия занимает большую часть Алеппо, но его восточная часть находится под контролем сирийской оппозиции. Стороны регулярно обвиняют друг друга в обстреле гражданских объектов и гибели мирных жителей.