28 Նոյեմբեր 2016 - 10:47 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը մտադիր էր մի շարք ահաբեկչություններ իրականացնել Եվրոպայի երկրներում: Այդպիսի տվյալներ է ներկայացրել ամերիկացի գեներալ Ռուպերտ Ջոնսը` սիրիական Մանբիջից գրոհայինների նահանջելուց հետո արևմտյան կոալիցիայի ստացած տվյալների հիման վրա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը The Times-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ հատուկ ծառայություններին հաջողվել է կասեցնել Ֆրանսիայում նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունը: Նոյեմբերի լույս 20-ի գիշերը Ֆրանսիայում 5 ծայրահեղական է ձերբակալվել, որոնց մոտ հրազեն է հայտնաբերվել:Ջոնսը վստահություն է հայտնել, որ գրոհայինների ծրագրերի մասին էլ ավելի շատ տվյալներ կսատցվեն իրաքյան Մոսուլի անկումից հետո, որը միջազգային կոալիցիան մտադիր է ազատագրել ահաբեկիչներից մինչև գարուն:
«Հսկայածավալ տեղեկատվություն, փաստաթղթեր, էլեկտրոնային նյութեր կան, որոնք անմիջապես մատնանշում են, որ հարձակումներ են նախապատրաստվում ամբողջ աշխարհում»,-ասել է ամերիկացի զինվորականը:
Եվրոպայի երկրներում անվտանգության խստացված միջոցներ են ձեռնարկվել, մեծ Բրիտանիայում ահաբեկչական սպառնալիքը գնահատվել է որպես «լուրջ», ինչը ենթադրում է ահաբեկչության մեծ հավանականություն: Մանբիջ քաղաքն ԻՊ գրոհայիններից ազատագրել են քրդերի կազմավորումներն օգոստոսի կեսին:

28 Ноябрь 2016 - 10:13 AMT
Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) намеревалась совершить серию терактов в ряде государств Европы. Такие данные, полученные западной коалицией при отступлении боевиков из сирийского города Манбидж, привел американский генерал Руперт Джонс, передает ТАСС со ссылкой на газету The Times.
Ранее спецслужбам удалось предотвратить теракт во Франции. Сообщалось, что во Франции в ночь на 20 ноября были задержаны пять экстремистов, у которых нашли огнестрельное оружие.
Джонс выразил уверенность, что еще больше данных о планах боевиков будет получено после падения их оплота в иракском Мосуле, который международная коалиция планирует освободить от террористов к весне.
«Существует огромное количество информации, документов, электронных материалов, над которыми ведется работа, и которые напрямую указывают на подготовку нападений по всему миру», – сказал американский военачальник.
В государствах Европы предприняты повышенные меры безопасности против вылазок террористов, в то время как в Великобритании уровень террористической угрозы определен как «серьезный» что означает весьма высокую вероятность теракта.