Ըստ ՄԱԿ տվյալների, մինչև 30.000 օտարերկրացի է կռվում ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» և «Ալ Քայիդա» խմբավորումների շարքերում: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ թմրանյութերի դեմ պայքարի վարչության աշխատակից Օլգա Զուդովան:
Ըստ նրա, ջիհադական գրոհայինների շարքերում քիչ չեն Կենտրոնական Ասիայի երկրների քաղաքացիները, գրում է Deutsche Welle-ն:
«500-1500 մարդ է այդ տարածաշրջանից կռվում Աֆղանստանում, Իրաքում, Պակիստանում և Սիրիայում»,-ասել է Զուդովան: Նա հավելել է, որ նրանց «հստակ քանակաը ոչ ոք չգիտի», իսկ բոլոր գնահատականները «շատ զգուշավոր են»: Զուդովան նաև հստակեցրել է, որ այդ տվյալները 2015-ի գարնան տվյալներն են:
Նոյեմբերի 18-ին Նիդերլանդների ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային համակարգող Դիկ Սհոֆը հայտնեց, որ Եվրոպայում ԻՊ 60-80 գրոհային կա, որոնք «զբաղվում են ահաբեկչություններ նախապատրաստելով և կողմնակիցներ անդամագրելով»:

28 Ноябрь 2016 - 12:23 AMT
По данным ООН, в рядах террористических группировок «Исламское государство» и «Аль-Каида» могут находиться до 30 тысяч боевиков более чем из 100 государств. Об этом 28 ноября сообщила сотрудница Управления по борьбе с наркотиками ООН Ольга Зудова.
При этом, по ее словам, среди боевиков-джихадистов есть немало выходцев из Центральной Азии, пишет Deutsche Welle.
«От 500 до 1500 человек из этого региона сражаются в Афганистане, Иране, Пакистане и Сирии», – сказала Зудова.
При этом она отметила, что их количество «никто точно не знает», а все оценки чиновница назвала «очень осторожными». Зудова также уточнила, что эти данные датированы весной 2015 года.
18 ноября нидерландский национальный координатор по борьбе с терроризмом Дик Схоф сообщил, что в Европе действуют от 60 до 80 боевиков террористической группировки «Исламское государство», внедренных для подготовки терактов и вербовки сторонников.