Ադրբեջանական SOCAR պետական ընկերությունը պատրաստ է քննարկել վրացական «Նավթի և գազի կորպորացիայի» բաժնետոմսերի գնման հարցը, եթե պաշտոնապես հայտարարվի վաճառքի մասին: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը SOCAR Georgia-ում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Նավթի և գազի կորպորացիան» Հյուսիս-Հարավ գազամուղի օպերատորն է, որով ռուսական գազը Վրաստանի տարածքով առաքվում է Հայաստան:
«Դեռ կոնկրետ ոչ մի բան ասել հնարավոր չէ: Եթե բաժնետոմսերի վաճառքի մասին պաշտոնապես հայտարարվի, կդիտարկենք այդ հարցը, բայց դեռ ոչ մի բան չկա»,-ասել է աղբյուրը:
Նոյեմբերի 28-ին հայտնի դարձավ, որ Վրաստանի կառավարությունը քննարկում է ֆոնդային բորսայում «Նավթի և գազի կորպորացիայի» բաժնետոմսերի 25 տոկոսի առաջնային տեղաբաշխման հարցը: «Եթե լինի համապատասխան շուկայական կոնյուկտուրա, մենք կընդունենք այդ որոշումը, սակայն ցանկանում ենք ավելի լավ պահի սպասել: Պետք է ասել, որ 2015-ին լավ պահ դրա համար չեղավ»,-ասել է Վրաստանի վարչապետը:
Առաջին անգամը չէ, ոբ Վրաստանում քննարկման է դրվում այս հարցը: Հարցը բարձրացվել է 2011-ի աշնանը, 2012-ի գարնանը, սակայն գործընթացը կասեցվել է կապիտալի շուկայում անբարենպաստ վիճակի պատճառով: Վրաստանի այն ժամանակվա իշխանությունները հայտարարել էին, որ մտադիր չեն վաճառել բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը, սակայն հանեցին օրենսդրական արգելքն ու միջազգային բորսաներում պետական ընկերությունների բաժնետոմսների անսահմանափակ տեղաբաշխման իրավունք տվեցին կառավարությանը:

29 Ноябрь 2016 - 07:52 AMT
Азербайджанская госкомпания SOCAR готова рассмотреть вопрос приобретения акций в грузинской «Корпорации нефти и газа», если о продаже будет объявлено официально. Об этом сообщил источник в SOCAR Georgia, пишет Haqqin.az.
«Корпорация нефти и газа» является оператором магистрального газопровода Север-Юг, по которому газ из России поступает в Грузию и Армению.
«Пока ничего конкретного сказать невозможно. Если вопрос о продаже акций будет анонсирован официально, то будем рассматривать, но пока ничего нет», – сказал источник.
28 ноября стало известно, что правительство Грузии рассматривает вопрос первичного размещения на фондовой бирже 25% акций принадлежащих государству «Железных дорог Грузии», а также Корпорации нефти и газа.
«Если будет соответствующая рыночная конъюнктура, мы примем это решение, но мы хотим дождаться наилучшего периода. Необходимо сказать, что в 2015 году не было для этого лучшего времени», – отметил премьер Грузии Георгий Квирикашвили.
Это не первый случай, когда Грузия рассматривает вопрос о размещении на фондовых биржах акций ЖД Грузии, и также принадлежащей государству «Корпорации нефти и газа», которая управляет магистральным газопроводом Север-Юг, по которому российский газ доставляется в Армению через Грузию. Осуществить такие планы правительство Национального движения, ныне находящегося в оппозиции, планировало осенью 2011 года, а также весной 2012 года, но процесс был остановлен по причине неблагоприятного положения на рынках капитала. Наряду с объявлением этих планов, тогдашние власти, которые заявляли, что не собирались продавать контрольный пакет, сняли законодательный барьер и предоставили правительству право на неограниченное размещение акций государственных компаний на международных биржах.