29 Նոյեմբեր 2016 - 09:38 AMT
Սիրիայի կառավարական զորքերը և աշխարհազորի մարտիկները դուրս են մղել ահաբեկիչներին Հալեպի երկու թաղամասից` հսկողություն հաստատելով քաղաքի հյուսիս-արևելքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` աշխարհազորայինների կենտրոնակայանի վրա հղումով:
«Բանակին ու աշխարհազորայիններին հաջողվել է հսկողություն հաստատել Շեյխ Խոդր և Շեյխ Ֆարես թաղամասերում: Այսպիսով, կարելի է հայտարարել, որ Հալեպի հյուսիս-արևելքն ամբողջությամբ անցել է Սիրիայի կառավարական բանակի հսկողության տակ»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Մարտերը Շեյխ Խոդրում և Շեյխ Ֆարեսում շարունակվել են մոտ 24 ժամ, այժմ ազատագրված թաղամասերում աշխատում են սակրավորները: Բանակի և աշխարհազորի առաջատար ջոկատները շարունակում են խորանալ դեպի Հալեպի արևելյան թաղամասերը միանգամից մի քանի կողմից:
Սիրիայի բանակը ոչնչացրել է «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» և նրա դաշնակիցների գլխավոր հենակետերը Աս Սուքքարի և Բուստան ալ Բաշա թաղամասերում: Կառավարական զորքերի ձեռքն է անցել նաև Սուլեյման ալ Հալյաբի թաղամասը, որտեղ գտնվում է ջրամղիչ կայանը: Ըստ որոշ տվյալների, արդեն վերականգնվել է խմելու ջրի մատակարարումը Հալեպի որոշ շրջաններ:
Ավելի վաղ սիրիական բանակն ահաբեկիչներից ազատագրել էր Հալեպի Բոստան Փաշա շրջանը: Այդ թաղամասը գտնվում է հայկական Նոր Գյուղ թաղամասի հարևանությամբ: Ավելի վաղ Հալեպում բնակվող հրապարակախոս Մանուել Քեշիշյանը հայտնել էր, որ հալեպահայերն ընկճված են, սակայն վերջին երեք օրերին կառավարական զորքերի արձանագրած առաջխաղացումը դեպի քաղաքի արևելյան թաղամասեր հույս ու լավատեսություն է ներշնչել. «Անձամբ եմ տեսել բազմաթիվ ավտոբուսներ, որոնք քրդական թաղամաս Շեյխ Մագսուտիից տեղափոխում էին արևելյան թաղամասերից փախուստի դիմած կանանց, երեխաների, ծերունիների»:

29 Ноябрь 2016 - 08:13 AMT
Правительственные войска Сирии и бойцы народного ополчения выбили террористов еще из двух кварталов Алеппо. Тем самым возвращен контроль над всей северо-восточной частью города, сообщили в штабе ополчения, передает РИА Новости.
«Армии и ополченцам удалось вернуть контроль над кварталом Шейх-Ходр и Шейх-Фарес. Таким образом, можно заявить, что северо-восток Алеппо полностью под контролем правительственной армии САР», – отметил собеседник агентства.
Бои в Шейх-Фаресе и Шейх-Ходре продолжались около суток, сейчас в освобожденных районах работают саперы. Передовые отряды армии и ополчения продолжают прорываться вглубь восточного Алеппо сразу с нескольких сторон.
Сирийская армия уничтожила главные форпосты террористической группировки «Джебхат ан-Нусра» и их союзников в кварталах Ас-Суккари и Бустан-аль-Баша. Под контроль правительственных войск вернулся и Слейман-аль-Халяби, где расположена водоносная станция. По некоторым данным, уже восстановлена подача пресной воды в ряд районов Алеппо.
По данным российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии, к вечеру 28 ноября военные освободили от боевиков свыше 40% восточного Алеппо. Ранее армейские подразделения полностью выбили противника из кварталов Хейдария и Ас-Сухур. Кроме того, из восточной части города удалось освободить несколько тысяч мирных граждан. Десятки боевиков сложили оружие и вместе с семьями вышли с подконтрольной террористам территории.