Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, որը երկօրյա այցով գտնվում է Բաքվում, նոյեմբերի 28-ին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ հայտարարություն է ընդունել: Այս մասին հաղորդում է բելառուսական Belta.by կայքը:
«Կողմերը կարևորում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը, որը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին, առաջին հերթին՝ ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության և պետության սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին և ԵԱՀԿ որոշումներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հարկ է նշել, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրով Հայաստանի դաշնակից Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը կարող է հույսը դնել Բելառուսի վրա՝ որպես մոտ ընկերոջ»:
Ադրբեջանի և Բելառուսի ղեկավարները, հղում անելով ԵԱՀԿ շրջանակում առաջադրված սկզբունքներին, որոնք ուղղված են ԼՂՀ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև՝ Մինսկի խմբի գործունեությանն ու համանախագահներին, կարևորել են նաև խնդրի արագ կարգավորման համար ԵԱՀԿ-ի ջանքերին լրացուցիչ քաղաքական խթան հաղորդելը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ երկու երկրները կշարունակեն համաձայնեցված ջանքեր ներդնել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման համար:

Белоруссия и Азербайджан выступают за разрешение конфликта в Нагорном Карабахе в соответствии с нормами международного права. Об этом говорится в совместном заявлении президентов Белоруссии и Азербайджана Александра Лукашенко и Ильхама Алиева, принятом по итогам переговоров 28 ноября в Баку.
«Стороны отмечают важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права прежде всего на основе соблюдения и обеспечения суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ государств, а также соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и решений ОБСЕ», – говорится в заявлении, передает Белта.
Главы государств, ссылаясь на усилия в рамках ОБСЕ, направленные на мирное разрешение нагорно-карабахского конфликта, а также деятельность Минской группы ОБСЕ и ее сопредседателей, отметили важность придания им дополнительного политического импульса для дальнейшего повышения их эффективности в скорейшем урегулировании данного конфликта.
В документе отмечается, что страны будут и далее прилагать согласованные усилия для укрепления международной и региональной безопасности, повышения эффективности многостороннего сотрудничества в борьбе с терроризмом, незаконным оборотом наркотиков, трансграничной организованной преступностью, торговлей людьми, другими современными вызовами и угрозами.