Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Մարկ Էյրոն կոչ է արել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ գումարել սիրիական Հալեպում ստեղծված վիճակի պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
«Մենք պետք է ավելին անենք, քան երբևէ շտապ կարգով մարտական գործողությունները դադարեցնելու և հումանիտար օգնության անարգել մատակարարում ապահովելու համար»,-ասել է էյրոն:
Ահաբեկչական խմբավորումները 200-300.000 խաղաղ բնակիչ են պահում քաղաքի արևելյան շրջաններում և թույլ չեն տալիս դուսր գալ բանակի թողած հումանիտար միջանցքներով: Ըստ Սիրիայում գործող ռուսական Հաշտեցման կենտրոնի, Սիրիայի բանակը 14 թաղամաս է ազատագրել Հալեպի արևելքում, մոտ 8.500 խաղաղ բնակիչ կարողացել է հեռանալ քաղաքից:

29 Ноябрь 2016 - 11:43 AMT
Глава МИД Франции Жан-Марк Эйро 29-го ноября призвал провести экстренное заседание Совета безопасности ООН по ситуации в сирийском Алеппо.
«Более чем когда-либо мы должны срочно задействовать все меры, чтобы прекратить боевые действия и осуществить беспрепятственный доступ гуманитарной помощи», — заявил Эйро, передает РИА Новости.
Террористические группировки удерживают в Алеппо 200-300 тысяч мирных граждан в восточных кварталах города и пресекают любые их попытки уйти через обозначенные армией гуманитарные коридоры. По данным российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии, армия САР освободила от террористов 14 кварталов в восточном Алеппо, при этом из районов, подконтрольных боевикам, вышли более 8,5 тысяч мирных жителей.