29 Նոյեմբեր 2016 - 13:46 AMT
Հրաձգային զենքի արտադրությամբ զբաղվող գերմանական Heckler & Koch ընկերությունն այսուհետ զենքի մատակարարման պայմանագրեր չի կնքի Թուրքիայի հետ:
Նշվում է, որ նման պայմանագրեր այլևս չեն ստորագրվի նաև ՆԱՏՕ-ին չանդամակցող երկրների հետ, քանի որ չափազանց դժվարացել է կառավարության թույլտվություն ստանալը նման գործարքների համար, գրում է Reuters-ը:
Գերմանական Heckler & Koch-ն զենք արտադրող ամենահայտնի ընկերություններից է աշխարհում: Ընկերությունն առաջիկայում զենք կվաճառի միայն ժողովրդավարական և կոռուպցիայից զերծ երկրներին, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ կամ ՆԱՏՕ-ի անդամի գործընկեր հանդիսացող երկրներին, գրում է DPA-ն ընկերությունում իր աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ նրա, ռազմավարության այդ փոփոխությունը թույլ կտա բացառել գործարքներն այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Սաուդյան Արաբիան, Մեքսիկան, Բրազիլիան, Հնդկաստանը կամ նույնիսկ Թուրքիան, չնայած, որ վերջինս ՆԱՏՕ-ի անդամ է:
Թուրքիան անդամակցել է ՆԱՏՕ-ին 1952-ի փետրվարին:
Ընկերությունը դեռ չի մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը:
Գերմանական Heckler & Koch ընկերությունը Գերմանիայի, ինչպես նաև այլ երկրների բանակի և ոստիկանության հիմնական մատակարար ընկերություններից մեկն է: Ընկերությունը հրաձգային զենք է արտադրում, ատրճանակ-գնդացիրներ, ատրճանակներ և գնդացիրների տարբեր մոդելներ:

Немецкая компания по производству стрелкового оружия Heckler & Koch больше не будет подписывать контракты по поставке оружия в Турцию.
Кроме того, отмечается, что подобные контракты на поставку оружия не будут подписаны со странами, не входящими в НАТО, так как стало слишком трудно получать одобрение правительства для таких сделок, пишет Reuters.
Heckler & Koch, которая является одой из самых известных в мире компаний по производству оружия, в будущем будет продавать свою продукцию только странам, которые являются демократическими и свободными от коррупции, а также странам-членам НАТО или партнерам членов НАТО, пишет DPA со ссылкой на источник в компании.
По его данным, это изменение стратегии позволит исключить сделки с такими странами, как Саудовская Аравия, Мексика, Бразилия, Индия или даже Турция, несмотря на то что она является членом НАТО.
Турция присоединилась ка НАТО вфеврале 1952 года.
В компании Heckler & Koch пока никак не прокомментировали данную информацию.
Немецкая компания по производству оружия Heckler & Koch GmbH является одним из ведущих поставщиков армии и полиции Германии и других стран мира. Компания – одна из наиболее плодовитых среди современных производителей стрелкового оружия; кроме штурмовых винтовок, пистолетов-пулеметов и пистолетов он выпускает множество моделей пулеметов. Компания выпускает каждую модель в версиях ленточного и магазинного питания и некоторые имеют калибры: НАТО 7,62 мм или 5,56 мм с дальнейшей вариацией последнего: под новый патрон SS 109 или старый американский M193.