Եվրահանձնաժողովը առաջարկել է Եվրոպական պաշտպանական հիմնադրամ ստեղծել ԵՄ անվտանգության նոր ռազմավարության շրջանակում: Այդ մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է զբաղվածության, տնտեսական աճի և մրցունակության գծով եվրահանձնակատար Յուրկի Քաթայնենը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոյեմբերի 29-ին ԶԼՄ-ներում տեղեկություն հայտնվեց, որ ԵՄ-ն մտադիր է կտրուկ ավելացնել ռազմական ծախսերը: ԵՄ-ն մտադիր է ավելացնել ծախսերը կիբերանվտանգության և հետախուզության վրա, ինչպես նաև օգտագործել եվրոպական տիեզերական ծրագրերը պաշտպանական նպատակով:
Պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման նպատակներից մեկը ԵՄ աճող ռազմական ծախսերի առավել արդյունավետ օգտագործումն է, քանի որ, ըստ Եվրահանձնաժողովի, համակարգման պակասն ու մրցակցության բացակայությունը ԵՄ-ից տարեկան $25.5-$106 մլրդ են խլում:
Աշնան սկզբին հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է ԵՄ եկրներին եվրոպարտատոմսեր թողարկել համատեղ պաշտպանական ծրագրերը ֆինանսավորելու համար:

30 Ноябрь 2016 - 12:27 AMT
Еврокомиссия предложила создать Европейский оборонный фонд в рамках новой стратегии безопасности сообщества. Об этом заявил на пресс-конференции в Брюсселе еврокомиссар по вопросам занятости, экономическому росту и конкурентоспособности Юрки Катайнен, передает ТАСС.
29 ноября в СМИ появилась информация о том, что ЕС планирует резкое увеличение военных расходов. В частности, сообалось, что ЕС хочет нарастить траты на кибербезопасность и сбор разведывательных данных, а также использовать европейские космические программы в оборонных целях. Кроме того, Еврокомиссия планирует увеличить трансграничные закупки вооружений.
Одна из целей расширения оборонного сотрудничества – более эффективное использование растущих военных расходов ЕС, поскольку, по данным Еврокомиссии, недостаток координации и отсутствие конкуренции ежегодно стоят ЕС от $25.5 до $106 млрд.
В начале осени стало известно, что Еврокомиссия предлагает странам ЕС выпустить еврооблигации для финансирования совместных оборонных проектов.