1 Դեկտեմբեր 2016 - 09:02 AMT
ՌԴ ռազմակայանը պետք է դուրս բերվի Ղրղզստանից, երբ պայմանագրի ժամկետը սպառվի: Ռուսաստանը կմնա Ղրղզստանի ռազմավարական գործընկերը, սակայն ռազմական առումով հանրապետությունը պետք է սեփական ուժերի վրա հենվի: Այդ մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը` տարվա ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Կարծում եմ, մենք միանգամայն ճիշտ վարվեցինք «Հանսի» ռազմակայանի դեպքում, դուրեկան է դա ոմանց, թե ոչ: (ԱՄՆ «Հանսի» ավիաբազան տեղակայված էր Ղրղզստանի մայրաքաղաքի միջազգային օդանավակայանում և դուրս է բերվել երկրից Ատամբաևի որոշմամբ): 5 տարի է անցել և ժամանակը ցույց տվեց, որ դա ճիշտ լուծում էր: Ղրղզստանն ապագայում պետք է հենվի միայն սեփական ուժերի վրա: Դա վերաբերում է նաև ռուսական ռազմակայանին»,-ասել է Ատամբաևը:
Նախագահը նշել է, որ «ռազմակայանը պետք է հեռանա» Ղրղզստանի տարածքից, երբ պայմանագրի ժամկետը լրանա: «Անշուշտ, դա, գուցե ինչ-որ մեկին դուր չի գալիս, բայց ես կարողացա հասցնել այդ միտքը ՌԴ նախագահ Պուտինին` նա ինձ հասկացավ»,-ասել է Ատամբաևը:
Ղրղզստանի տարածքում տեղակայված է միացյալ ռուսական ռազմակայան: Ըստ երկկողմ պայմանավորվածությունների, այստեղ 4 օբյեկտ կա. ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ավիաբազան Կանտ քաղաքում, փորձարարական ռազմածովային բազան Կարակոլ քաղաքում, կապի հանգույցը Չալդովար ավանում և ինքնավար սեյսմիկ կետը Մայլուու-Սուու քաղաքում:
2009-ին համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարացվել է 49 տարով 25 տարով ինքնաբերաբար երկարացվելու հնարավորությամբ:

1 Декабрь 2016 - 08:55 AMT
Россия останется стратегическим партнером Киргизии, но в военном плане республика должна опираться на свои собственные силы. Об этом заявил президент страны Алмазбек Атамбаев во время пресс-конференции по итогам года.
«Считаю, что мы абсолютно правильно сделали по базе «Ганси» (авиабаза США в международном аэропорту столицы Киргизии, была выведена из страны по решению Атамбаева – ред.). Нравится это кому-то или нет. Пять лет прошло и время показало, что это было правильное решение. Киргизстан в будущем должен опираться только на свои силы. Это касается и российской базы», – сказал Атамбаев, отвечая на вопросы журналистов, передает РИА Новости.
Президент отметил, что после окончания срока действия договора база «должна будет уйти» с территории Киргизии.
«Конечно, это, может, кому-то не нравиться, но я смог донести эту мысль до президента России (Владимира Путина), и он меня понял», – подчеркнул Атамбаев.
На территории Киргизии размещена объединенная российская военная база. Согласно двусторонним договоренностям, здесь находятся четыре объекта: авиационная база Коллективных сил быстрого реагирования ОДКБ в городе Кант, испытательная военно-морская база в городе Каракол, узел связи в поселке Чалдовар и автономный сейсмический пункт в городе Майлуу-Суу.
В 2009 году срок действия соглашения продлили на 49 лет с возможностью автоматического продления на 25-летние периоды.