2 Դեկտեմբեր 2016 - 06:21 AMT
Դեկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստ չի ունեցել:
Ինչ վերաբերում է դեկտեմբերի 1-ի երեկոյան ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված այն լուրերին, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ տեղի ունեցած «դաժան մարտերի ընթացքում» հայկական կողմը տվել է 1 զոհ և 9 վիրավոր, ոչ այլ ինչ է, քան հերթական ապատեղեկատվություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան հատվածում, որտեղ, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից (մոտ 1400 կրակոց) հակառակորդը կիրառել է նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետեր (9 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (1 արկ): Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում, ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 125 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 2000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ ուժերը, ինչպես դեկտեմբերի 1-ին՝ ամբողջ օրվա ընթացքում, այնպես էլ անցած գիշեր շարունակել են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդին տվել համարժեք պատասխան:
Այս պահի դրությամբ իրավիճակը հանգիստ է:
Նոյեմբերի 30-ի լույս դեկտեմբերի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 75 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է մոտ 2000 կրակոց: Շփման գծի հարավային և հարավարևելյան ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (12 արկ), իսկ արևելյան (Մարտունի) պաշտպանական հատվածում` 82 մմ-ոց ականանետ (6 արկ):

2 Декабрь 2016 - 06:38 AMT
Минобороны Карабаха: В результате нарушения Азербайджаном режима перемирия армянская сторона потерь не понесла
В ночь с 1-го на 2-е декабря ВС Азербайджана продолжили нарушать режим прекращения огня практически по всем направлениям линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Отмечается, что наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня зарегистрированы на восточном участке передовой, где, помимо стрелкового оружия различного калибра (около 1400 выстрелов), противник применил также 60-и и 82-миллиметровые минометы (9 снарядов) и автоматический станковый гранатомет (1 снаряд).
В общей сложности, в указанный период ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 125 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 2000 выстрелов. В результате нарушения противником режима перемирия армянская сторона потерь не понесла.
МО НКР относительно распространенных вечером в 1-го декабря, рядом азербайджанских СМИ сведений о том, якобы в результате имевших место в восточном направлении линии соприкосновения «жестоких боев» с армянской стороны есть погибший и 9 раненых – не что иное, как очередная дезинформация.
Передовые подразделения Армии обороны НКР, как 1-го декабря, так и минувшей ночью продолжали уверенно выполнять поставленную боевую задачу, при необходимости давая противнику адекватный ответ. В настоящее время оперативная обстановка спокойная.
В ночь с 30-го на 1-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня около 75 раз. В указанный период противник из стрелкового оружия различного калибра произвел в направлении армянских позиций около 2000 выстрелов. В южном и юго-восточном направлениях линии соприкосновения ВС Азербайджана применили также автоматический станковый гранатомет (12 снарядов), а в восточном направлении (Мартуни) – 82-миллиметровый миномет (6 снарядов).