2 Դեկտեմբեր 2016 - 11:47 AMT
Երևանի «Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբը չի շարունակի ելույթները Ռուսաստանի Սուպերլիգա-1-ի խաղարկությունում, տեղեկացնում է ակումբի ֆեյսբուքյան էջը:
«Այսօր, մեր ակումբը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիա` առաջնությունից դուրս գալու դիմումով: «Ուրարտուն» ի վիճակի չէ շարունակել ելույթները ֆինանսական ծանր վիճակի պատճառով» – ասված է ակումբի հայտարարությունում:
2016-ին կազմավորված՝ ՀՀ առաջին բասկետբոլային ակումբն անհաջող էր հանդես գալիս ՌԴ սուպերլիգայում՝ 9 տուրում 9 անընդմեջ պարտություն կրելով:
«Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբի կորիզը կազում էին Հայաստանի հավաքականի խաղացողները: 2016-ի հուլիսին Հայաստանի հավաքականը հաջող ելույթ ունեցավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում՝ դառնալով չեմպիոն, ինչից հետո որոշում կայացվեց ազգային թիմի մարտունակությունը պահպանելու համար հիմնադրել պրոֆեսիոնալ բասկետբոլային ակումբ, որը կմասնակցի կանոնավոր առաջնության:

2 Декабрь 2016 - 12:18 AMT
Ереванский баскетбольный клуб «Урарату» не продолжит участие в российской Суперлиге-1. Об этом сообщается на официальной странице баскетбольного клуба в социальной сети Facebook.
2-го декабря армянский клуб отправил официальное письмо в федерацию баскетбола России с целью сняться с чемпионата.
Отмечается, что «Урарту» не может продолжить выступления из-за тяжелого финансового положения.
В первых 9-и турах российской Суперлиги-1 «Урарту» потерпел 9 поражений.
В июле 2016 года сборная Армении по баскетболу успешно выступила на чемпионате малых стран Европы, после чего, для сохранения боеспособности национальной команды, было принято решение создать профессиональный баскетбольный клуб, который примет участие в регулярном чемпионате – «Урарту».