Դեկտեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 90 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1000 կրակոց:
Հատկապես ինտեսիվ խախտումներ են եղել դիպուկահար զենքերից (մոտ 80 կրակոց): Արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ (1 արկ):
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ դիրքապահ ուժերը ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ և վստահորեն իրականացրել առաջնային գծի պաշտպանությունը:
Այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրավիճակը հանգիստ է, տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստ չի ունեցել:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան հատվածում, որտեղ, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից (մոտ 1400 կրակոց) հակառակորդը կիրառել է նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետեր (9 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (1 արկ): Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում, ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 125 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 2000 կրակոց:

3 Декабрь 2016 - 06:44 AMT
В ночь на 3 декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил нарушил режим прекращения огня около 90 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
ВС Азербайджана произвели в сторону армянских позиций Карабаха более 1000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Особенно интенсивные нарушения были зарегистрированы из снайперского оружия (около 80 выстрелов).
В восточном направлении азербайджанские ВС применили также 60-мм миномет (1 снаряд).
Передовые подразделения Армии обороны предприняли необходимые действия для подавления активности противника и уверенно обеспечили защиту передовой. В данный момент ситуация на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил спокойная.
В ночь на 2 декабря ВС Азербайджана продолжили нарушать режим прекращения огня практически по всем направлениям линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС.
Наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня зарегистрированы на восточном участке передовой, где, помимо стрелкового оружия различного калибра (около 1400 выстрелов), противник применил также 60-и и 82-миллиметровые минометы (9 снарядов) и автоматический станковый гранатомет (1 снаряд). В общей сложности, в указанный период ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 125 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 2000 выстрелов. В результате нарушения противником режима перемирия армянская сторона потерь не понесла.