Գերմանիայի իրավապահ մարմինները 2016-ի հունվարից մինչև նոյեմբերի 28-ը 877 հարձակում են արձանագրել փախստականների ապաստարանների վրա: Այդ մասին հայտնել է Քրեական գործերի գծով դաշնային գերատեսչությունը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Հարձակումների ճնշող մեծամասնությունը` 817, իրականացվել է այլատյացության դրդապատճառներով: 348 դեպքում նյութական վնաս է հասցվել այն շենքերին և շինություններին, որտեղ փախստականներ են տեղակայվել: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում 64 հրկիզում է գրանցվել և 5 պայթյուն:
Ամբողջ 2015-ի ընթացքում, երբ միգրացիոն ճգնաժամ գրանցվեց ԳԴՀ-ում, ոճրագործները 1031 հարձակում են գործել ապաստարանների վրա: Ինչպես նշում է DPA գործակալությունը, 2016-ի վիճակագրությունը կարող է կրկնել նախորդ տարվա ցուցանիշները:
2016-ին մոտ 890.000 ապաստան հայցող է ժամանել Գերմանիա: 2016-ի հունվարից մինչև հոկտեմբեր Գերմանիայի Փախստականների և միգրացիայի գծով դաշնային գերատեսչությունը մոտ 645.000 համապատասխան հայտ է ստացել:

Германские правоохранительные органы в период с января по 28 ноября текущего года зарегистрировали 877 нападений на приюты для беженцев. Об этом сообщило Федеральное ведомство по уголовным делам., пишет ТАСС.
В подавляющем большинстве случаев злоумышленники руководствовались ксенофобскими мотивами – 817 нападений. Чаще всего – в 348 случаях – они наносили зданиям, в которых размещены беженцы, материальный ущерб. В частности, за отчетный период были зарегистрированы 64 поджога и пять взрывов.
За весь 2015 год, на который пришелся пик миграционного кризиса в ФРГ, злоумышленники совершили 1031 нападение на приюты. Как отмечает агентство DPA, нынешняя статистика вполне может повторить прошлогоднюю.
В ФРГ в 2016 году прибыли около 890 тыс соискателей убежища. С января по конец октября 2016 года Федеральное ведомство по делам миграции и беженцев (BAMF) получило около 645 тыс соответствующих заявок.