3 Դեկտեմբեր 2016 - 09:26 AMT
Շվեյցարիայի իշխանությունները Ժնևի նավահանգստում հայտնաբերել և առգրավել են Պալմիրայից, ինչպես նաև Լիբիայից և Եմենից ապօրինաբար արտահանված հուշակոթողներ:
Պատմական արժեք ներկայացնող իրերը եղել են մաքսազերծ գոտում, որտեղ գործնականում բացակայում է իշխանությունների հսկողությունը, գրում է Ինտերֆաքսը The Guardian-ի վրա հղումով:
Առգրավված օբյեկտները դասվում են մ.թ.ա 3-4-րդ դարերին, դրանք 9-ն են: Հատկապես աչքի են ընկնում Աֆրոդիտեի արձանի գլուխը և շիրմաքարի 2 խորաքանդակը:
Ժնևի նավահանգստում հուշակոթողները հայտնվել են 2009-2010թթ.: Այդ մասին հայտարարել է Շվեյցարիայի դատախազությունը: Դրանք հայտնաբերվել են մաքսային զննության ժամանակ մի քանի տարի անց միայն: Ավելի ուշ փորձագետները հաստատել են արտեֆակտերի տարիքն ու պատմական արժեքը, որից հետո դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել:
Քանի դեռ քննությունն ընթացքի մեջ է, առևանգված արժեքները պահվելու են Ժնևի Արվեստի և պատմության թանգարանում և դրա ցուցադրության մաս կկազմեն:

Власти Швейцарии обнаружили и конфисковали в порту Женевы памятники, незаконно вывезенные из Пальмиры, а также Ливии и Йемена.
Артефакты хранились на территории порто-франко, беспошлинной зоны, где практически отсутствует контроль властей, пишет Интерфакс со ссылкой на The Guardian.
Конфискованные объекты относятся к 3-4 векам нашей эры, всего их 9. Среди них особенно выделяются голова Афродиты и два надгробных барельефа.
В женевском порту памятники оказались в 2009-2010 годах, заявила швейцарская прокуратура. Их обнаружили в ходе таможенного досмотра только несколько лет спустя. Позже эксперты подтвердили возраст и историческую ценность артефактов, после чего прокуратура завела уголовное дело.
Пока идет расследование, похищенные ценности будут храниться в женевском Музее искусств и истории и станут частью его экспозиции.