«Իսլամական պետություն» կազմակերպության ահաբեկիչներն Իրաքի ռազմական հետախուզության 35 նախկին աշխատակցի են գերեվարել: Դեպքը տեղի է ունեցել Հավիջա քաղաքի մոտակայքում, գրում է «Կոմերսանտը» Al Mada Press-ի վրա հղումով:
«ԻՊ գրոհայինները գիշերը ձերբակալել են իրաքայն բանակի հետախուզության 35 նախկին աշխատակցի, նրանց տարել են անհայտ ուղղությամբ»,-ասել է աղբյուրը: Նա հավելել է, որ նախկին հետախույզներին ձերբակալել են «Իրաքի ուժայինների հետ համագործակցության» համար:
2016-ի հոկտեմբերի կեսին Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարեց Մոսուլի ազատագրման մեկնարկի մասին: Նա խոստացավ, որ երկրի երկրորդ քաղաքը կազատագրվի ԻՊ ահաբեկիչներից «մինչև 2016-ի ավարտը»: Նույն ժամկետն էր նշել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:

Террористы группировки «Исламское государство» (ИГ- ред.) захватили в плен 35 бывших сотрудников военной разведки Ирака рядом с городом Хавиджа, пишет «Коммерсант» со ссылкой на Al Mada Press.
«Боевики ИГ арестовали ночью 35 бывших сотрудников разведки иракской армии… к западу от города Хавиджа, их увезли в неизвестном направлении»,— цитирует издание источник.
Он отметил, что боевики задержали бывших разведчиков за «сотрудничество с иракскими силовиками».
В середине октября 2016-го года премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади объявил о начале битвы за Мосул. Второй по величине город страны, контролируемый боевиками ИГ, он пообещал освободить «к концу 2016 года». Те же временные рамки для решения этой задачи установил президент США Барак Обама.