5 Դեկտեմբեր 2016 - 10:06 AMT
Ռուսաստանցիների կեսից ավելին` 56%-ն, ափսոսում է ԽՍՀՄ փլուզման համար: Այդ մասին վկայում են «Լևադա կենտրոնի» հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են կազմակերպության կայքում:
Հարցման մասնակիցների 28%-ը չի ափսոսում փլուզման համար: Եվս 16%-ը դժվարացել է պատասխանել: ԽՍՀՄ փլուզման ամենացավալի հետևանքը ռուսաստանցիները համարում են միասնական տնտեսական համակարգի փլուզումը (53%) և այն, որ «մարդիկ կորցրել են մեծ տերության պատկանելության զգացողությունը» (43%): Ռուսաստանցիների կեսից ավելին (51%) նաև համարում է, որ ԽՍՀՄ փլուզումից կարելի էր խուսափել:
Ըստ ռուսաստանցիների մեծամասնության (29%), ԽՍՀՄ փլուզման հիմնական պատճառը «Ելցինի, Կրավչուկի և Շուշկևիչի անպատասխանատու և ոչնչով չհիմնավորված «բելովեժյան դավադրությունն է»: Հարցման մասնակիցների 23%-ը որպես փլուզման պատճառ նշել է «ԽՍՀՄ թշնամի արտաքին ուժերի դավադրությունը»:
1991թ. դեկտեմբերի 8-ին ՌԴ, Ուկրաինայի և Բելառուսի հանրապետությունների ղեկավարներն իրենց ստորագրած համաձայնագրում հայտարարեցին, որ ԽՍՀՄ-ը «դադարեցնում է գոյությունն» ու ստեղծվում է «Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը»:

Более половины россиян (56%) сожалеют о распаде Советского Союза. Об этом свидетельствуют результаты опроса «Левада-центра», опубликованные на сайте организации.
28% опрошенных сообщили, что не жалеют о распаде. Еще 16% затруднились с ответом. Самым печальным последствием распада СССР россияне назвали разрушение единой экономической системы (53%) и то, что «люди потеряли чувство принадлежности к великой державе» (43%). Более половины россиян (51%) также сочли, что распада Советского союза можно было избежать.
Основной причиной распада СССР большая часть россиян (29%) сочла «безответственный и ничем не обоснованный „беловежский сговор” Ельцина, Кравчука и Шушкевича». 23% опрошенных также отметили в качестве причины распада «заговор враждебных СССР зарубежных сил».
8 декабря 1991 главы республик Российской Федерации, Украины и Белоруссии в подписанном ими соглашении заявили о «прекращении существования» СССР и создании Содружества Независимых Государств (СНГ). В документе, в частности, отмечалось: «Союз ССР как субъект международного политического права и геополитическая реальность прекратил свое существование».