5 Դեկտեմբեր 2016 - 13:53 AMT
Լիբիայի կառավարական ուժերն ազատագրել են Սիրտ քաղաքը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններից, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ գործակալության տվյալների, քաղաքի ազատագրման մասին պաշտոնական հայտարարություն դեռ չի եղել, քանի որ բանակի ստորաբաժանումներն ԱՄՆ ավիացիայի աջակցությամբ դուրս եմ մղում ջիհադականներին վերջին տներից:
Նոյեմբերի 24-ին հայտարարվել էր, որ իսլամիստների հսկողության տակ միայն մի քանի թաղամաս է մնում և մոտ 70 տուն, սակայն հարձակումը բավականին դանդաղ ընթացք է ունեցել: Հրամանատարությունը ձգտել է հասնել հաջողության նվազագույն կորուստներով ինչպես զինվորների, այնպես էլ գրոհայինների մոտ պահվող պատանդների թվում:
Օտարերկրյա միջամտությամբ քաղաքացիական պատերազմից հետո, երբ 2011-ին տապալվեց և սպանվեց Լիբիայի Ջամահիրիայի հիմնադիր ու առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆին, երկրում գործնականում բացակայում է միասնական իշխանությունը: Շարունակվում են բախումները տարբեր ուժերի միջև: Երկրի տարածքի մի մասը գրավել են ծայրահեղական իսլամիստները:

Ливийские правительственные силы выбили боевиков террористической группировки «Исламское государство» из города Сирт, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
По информации агентства, официального заявления об освобождении города пока нет, поскольку армейские подразделения при поддержке авиации США зачищают последние удерживаемые джихадистами дома.
Как сообщалось 24 ноября, под контролем исламистов оставались лишь несколько кварталов и около 70 домов, но наступление шло достаточно медленно: командование стремилось минимизировать потери как среди собственных солдат, так и среди заложников, удерживаемых боевиками.
После гражданской войны с иностранным вмешательством, в ходе которой в 2011 году был свергнут и убит основатель Ливийской Джамахирии Муаммар Каддафи, в стране фактически отсутствует единая власть, между различными силами продолжаются столкновения. Часть территории захватили радикальные исламисты.