6 Դեկտեմբեր 2016 - 08:22 AMT
2017-ին մոտ 1000 ռուս դեսանտային կմասնակցի ՌԴ սահմաններից դուրս, այդ թվում Հայաստանում, կայանալիք զորավարժություններին, հայտնում է ՌԴ ՊՆ տեղեկատվության և հաղորդակցությունների դեպարտամենտը: «Դեսանտայինները կցուցադրեն իրենց հնարավորությունները ՀՀ, Նիկարագուայի և Բելառուսի տարածքում կայանալիք առանցքային միջազգային զորավարժությունների ընթացքում»,-ասել են դեպարտամենտում:
Նշվում է, որ ռուս դեսանտայինները կմասնակցեն «մարտավարական, հրամանատարաշտաբային, մարտավարամասնագիտական, հակաահաբեկչական և հատուկ ուժերի զորավարժությունների» այլ երկրների բանակների զինծառայողների հետ համատեղ:
«Բացի այդ, կայանալու են միջազգային մարտավարական զորավարժություններ օտարերկրյա բանակների հատուկ նշանակության ուժերի և ՌԴ ՕԴՈւ դեսանտագրոհային ստորաբաժանումների մասնակցությամբ Ռուսաստանի տարածքում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ՌԴ ՊՆ տվյալների, 2017-ին ՌԴ ՕԴՈւ դեսանտագրոհային ստորաբաժանումները մասնակցելու են միջազգային գործունեության ավելի քան 70 միջոցառման:

Около тысячи российских десантников в 2017 году примут участие в учениях за пределами России, в том числе в Армении, сообщает департамент информации и массовых коммуникаций Минобороны России.
«Десантники планируют продемонстрировать свои возможности в ходе нескольких ключевых международных учений на территории республик Армения, Никарагуа и Беларусь», – сказали в департаменте.
Отмечается, что десантники примут участие в «тактических, командно-штабных, тактико-специальных, антитеррористических и специальных учениях» с военнослужащими армий других государств.
«Кроме того, спланировано несколько международных тактических учений с привлечением специальных подразделений иностранных армий и десантно-штурмовых подразделений ВДВ на территории России», – сообщили в департаменте.
По данным Минобороны РФ, всего в 2017 году ВДВ планирует принять провести более 70 «мероприятий международной деятельности».