6 Դեկտեմբեր 2016 - 12:31 AMT
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ Թեհրանը թույլ չի տա ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին «խզել» միջուկային համաձայնագիրը, որը կնքվել է Իրանի ու համաշխարհային տերությունների միջև: Ելույթ ունենալով Թեհրանի համալսարանում`Ռոուհանին հայտարարել է, թե Թրամփը «մտադիր է շատ բան անել», սակայն, ըստ Ռոուհանիի, Թրամփի գործողությունները «չեն անդրադառնա» Իրանի վրա:
«Կարծում եք, ԱՄՆ-ն կարող է խզե՞լ Գործողությունների համապարփակ համատեղ ծրագիրը: Ըստ ձեզ, մենք թույլ կտա՞նք Թրամփին դա անել»,-ասել է Ռոուհանին` խոսելով 2015-ի հուլիսին Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման վերաբերյալ համաձայնագրի մասին, որի շրջանակում չեղարկվեցին Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները:
Թրամփը, որը ստանձնելու է պաշտոնը հունվարի 20-ին, նախընտրական արշավի ժամանակ Թեհրանի հետ պայմանավորվածությունը «սարսափելի» համաձայնագիր է անվանել, որը միայն Իրանին է օգուտ տվել: Ավելի ուշ նա ասել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից ամրագրված պայմանագիրն այնքան էլ հեշտ չի լինի խզել:

Тегеран не позволит избранному президенту США Дональду Трампу «разорвать» ядерное соглашение, заключенное между Ираном и мировыми державами. Об этом 6 декабря заявил президент Ирана Хасан Роухани.
Выступая в Тегеранском университете, Роухани заявил также, что Трамп «рассчитывает сделать многое», однако, по словам Роухани, действия Трампа «не затронут» Иран, пишет «Радио Азаттык».
«Вы думаете, что Соединенные Штаты способны разорвать СВПД (Совместный всеобъемлющий план действий)? По-вашему мы позволим ему (Трампу) сделать это?» – сказал Роухани, говоря о подписанном в июле 2015 года соглашении об ограничении ядерной программы Ирана, которым затягивается время, которое бы понадобилось Тегерану при его намерении разработать ядерное оружие.
В рамках этого соглашения с Тегерана были сняты международные санкции.
Трамп, который вступает в должность 20 января, в ходе избирательной кампании называл договоренность с Тегераном «ужасным» соглашением, которое принесло пользу лишь Ирану. Трамп заявлял о намерении расторгнуть это соглашение в случае своего избрания на президентский пост. Позднее он сказал, что расторгнуть договор, закрепленный резолюцией ООН, не так просто.