ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ ԵՄ ներքին շուկան մատչելի կարող է մնալ Մեծ Բրիտանիայի համար Brexit-ից հետո, եթե Լոնդոնի առջև 4 հիմնական պայման դրվի:
«4 պայման կա, որոնք պետք է երաշխավորվեն`անձի ազատ տեղաշարժ, ազատ արտաքին առևտուր, ծառայությունների փոխանակման ազատություն, ֆինանսական հոսքերի ազատություն»,-ասել է Մերկելը` ելույթ ունենալով Հեսսենում Քրիստոնյա դեմոկրատական միության համագումարում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Միայն այն ժամանակ ԵՄ ներքին շուկան բաց կլինի Մեծ Բրիտանիայի համար, սա պետք է հստակ լինի Լոնդոնի հետ բանակցություններում»,-ասել է Մերկելը` հավելելով, որ շուկայի հնարավոր թուլացումը Brexit-ի հետևանքների պատճառով հակասում է «ինչպես գերմանական, այնպես էլ եվրոպական շահերին»:
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության մասին հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2016-ի հունիսին: Քվեարկածների ավելի քան 50 տոկոսը կողմ է արտահայտվել ԵՄ կազմից դուրս գալուն: Երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը, որը գլխավորեց կառավարությունը Դևիդ Քեմերոնի հրաժարականից հետո, մտադիր է երկու տարվա ընթացքում ձևակերպել Brexit-ը:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что для сохранения за Великобританией доступа на внутренний рынок ЕС на первый план на переговорах с Лондоном должны быть поставлены 4 основных условия.
«Мы не допустим раздачу изюма из булок. Четыре основных права должны быть гарантированы – свобода личных передвижений, свобода внешней торговли, свобода обмена услугами, свобода финансовых потоков», – сказала Меркель, выступая на съезде партии Христианско-демократический союз (ХДС) в Эссене, пишет РИА Новости.
«Только тогда будет открыт доступ на внутренний рынок (ЕС), это должно стать максимой на переговорах с Великобританией», – сказала Меркель, добавив, что возможное ослабление рынка из-за последствий Brexit противоречит «как немецким, так и европейским интересам».
В Великобритании 23 июня прошел референдум по вопросу о членстве страны в ЕС. Победу на плебисците одержали сторонники Brexit. Как заявляла премьер-министр страны Тереза Мэй, Великобритания может задействовать статью 50 Лиссабонского соглашения для начала процедуры выхода из ЕС к концу марта.
Ранее главный переговорщик по подготовке и проведению переговоров с Великобританией по статье 50 лиссабонского договора об условиях ее выхода из состава ЕС Мишель Барнье заявил, что соглашение о выходе Великобритании из состава Евросоюза может быть достигнуто к октябрю 2018 года, если страна подаст заявление до марта 2017 года.