ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի 2017թ. ֆինանսական տարվա բյուջեից պարզ է դառնում, որ ԱՊՀ երկրների թվում ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել Հայաստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Մոլդովան, հայտնում է Life-ը ԱՄՆ Պետդեպի բյուջետային գրության վրա հղումով:
Վերջին 2 տարում այդ երկրներում ԱՄՆ դիվանագիտության աշխատանքի համար հատկացվող բյուջեն ավելացել է ավելի քան 1/3-ով: Այդ ծրագրով Հայաստանին կհատկացվի 26,4 մլն դոլար:
Տաջիկստանին կհատկացվի 41,6 մլն դոլար, Ղրղզստանին` 51,8 մլն դոլար, Մոլդովային` 59,1 մլն դոլար: Ավելի մեծ բյուջե է նախատեսված միայն Ուկրաինայի (294,9 մլն դոլար) և Վրաստանի (90,3 մլն դոլար) համար:
Ադրբեջանին հատկացվել է մոտ $13 մլն:
Հայաստանին հատկացվող գումարը հիմնականում նպատակ ունի մեղմելու ՀՀ կախվածությունը ՌԴ-ից էներգետիկայի ոլորտում: ԱՄՆ-ն խոստանում է աջակցել այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացմանը: Պետդեպի բյուջեի գրության մեջ ասվում է, որ «անվտանգության նկատառումներով» մտահոգիչ է 1977-ին կառուցված ՀԱԷԿ-ը, քանի որ կայանը գտնվում է սեյսմիկ ակտիվության գոտում: Այնուամենայնիվ, Պետդեպը $2,5 մլն է հատկացրել կայանի աշխատանքի ապահովման և անվտանգության համար:
Նպատակ է դրված նաև օգնել Հայաստանին ազատվել ռուսական գազից ունեցած կախվածությունից:
2016-ի նոյեմբերի ՀՀ էներգետիկայի փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում մինչև 2020թ. 200 ՄՎտ հզորության հողմակայաններ կկառաուցվեն, ինչի համար $200–300 մլն է հարկավոր:
Հայաստանի մասով հիմնական խնդիրների թվում նշված է նաև բնակչության արտագաղթը Ռուսաստան աղքատ գյուղական շրջաններից, որի հետևանքով կախվածություն է առաջանում ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների առումով: Ուստի ԱՄՆ-ն գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության զարգացման ծրագրեր է առաջարկում:
Գյուղատնտեսության համար կարևոր Արարատյան դաշտավայրում գրունտային ջրերի պահպանման ծրագրից բացի (USAID-ի ծրագիրը մեկնարկել է 2016-ի սկզբին), նախատեսվում է օգնել հայերին գործարար կապեր հաստատել թուրքերի և ադրբեջանցիների հետ: Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտությանը, ապա ԱՄՆ-ն դիվանագիտական ջանքեր կգործադրի կարգավորման համար. նշվում է, որ այդպիսի «հաշտեցումը կթուլացնի ՀՀ վրա Ռուսաստանի ազդեցության լծակները»: Հաշտեցնող ՈԿԿ-ներին, որոնք համատեղ միջոցառումներ կկազմակերպեն, տարբեր դրամաշնորհներ կտրվեն:
Ռազմական ոլորտում նախատեսվում է բարելավել հայկական բանակի մարտական ու բժշկական ստորաբաժանումները, որպեսզի նրանք կարողանան մասնակցել ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններին, «առաջ տանել արևմտյան արժեքներն ու երկարաժամկետ ռազմական գործակցություն հաստատել` արդյունքում նվազեցնելով կախվածությունը Ռուսաստանից»: Բերվում են նաև վիճակագրական տվյալներ, որոնց համաձայն ռազմական պատրաստության ամերիկյան դասընթացների մասնակցած զինվորականների 90 տոկոսը պատասխանատու պաշտոններ է զբաղեցնում:

Из проекта бюджета Госдепартамента США следует, что Армения, Киргизия, Таджикистан и Молдова – в числе приоритетных целей Госдепа США в странах СНГ, передает life.ru со ссылкой на бюджетные сметы 2017-го года, опубликованные в приложениях к одобренной бюджетной заявке американского МИДа.
Кроме Киргизии по объёму и росту финансирования добрых дел выделяются Армения, Таджикистан и Молдова — бюджеты на работу в них
За последние два года увеличились объемы финансирования этих стран более чем на треть. Согласно данной программе Армении будет выделено $26.4 млн, Таджикистану $41.6 млн, Киргизии $51.8 млн, Молдавии — $59.1 млн.
Отмечается, что данная сумма в разы больше, чем на Белоруссию ($9 млн), Казахстан ($8.8 млн), Азербайджан ($12.9 млн), Туркменистан ($4.8 млн), Узбекистан ($10.6 млн). Больше бюджет только на Украине ($294.9 млн), а также в Грузии ($90.3 млн, рост на 20%).
Госдеп беспокоит построенная в 1977 году Армянская АЭС «по соображениям безопасности», сказано в бюджетной документации. Отчасти из-за того, что станция стоит в сейсмически рисковой зоне. Между тем на поддержание работы и повышение безопасности этой станции Госдеп предусмотрел $2.5 млн.
Также поставлена цель помочь Армении избавиться от зависимости от российского газа.
Замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян в ноябре 2016 года заявил, что страна до 2020 года построит ветроэлектростанций мощностью до 200 МВт, на что потребуется порядка $200–300 млн.
По Армении, среди основных проблем обозначена миграция населения в Россию из бедных сельских регионов, которая создаёт зависимость экономик от денежных переводов из РФ. США предоставят программы развития сельского хозяйства и малого бизнеса, а также развития туризма.
Кроме сохранения грунтовых вод в важной для фермеров Араратской долине (многие сёла без питьевой и оросительной воды; проект USAID стартовал в начале 2016 года) планируется помочь армянам наладить бизнес-связи с турками и азербайджанцами.
Относительнонагорно-карабахского конфликта, США намерены приложить дипломатические усилия, чтобы помирить страны. Отмечается, что такое примирение «ослабит рычаги влияния России на Армению».
Примиренческим НКО, которые будут организовывать совместные межнациональные мероприятия, приготовлены гранты. Медиа должны будут продвигать налоговую повестку.
В военной сфере планируется улучшить боевые и медицинские части армянской армии, чтобы они могли принимать участие в миротворческих операциях НАТО (совместные учения уже были), «продвигать западные ценности, построить долговременные военное сотрудничество, снизив в итоге зависимость от России». Приводится статистика, согласно которой 90% прошедших американские курсы военной подготовки растут в ответственных должностях.