7 Դեկտեմբեր 2016 - 11:48 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ֆրանսիայի կողմից առաջարկված Համբուրգում կայանալիք հանդիպումը քննարկվել է, սակայն վերջնական պայմանավորվածություն դեռ չկա: Այդ մասին դեկտեմբերի 7-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ֆրանսիան առաջարկել է այն անցկացնել 3+2 ձևաչափով (ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավարներ + ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարներ):
«Մինչ օրս վերջնական պայմանավորվածություն հանդիպման վերաբերյալ չկա»,-ասել է Զախարովան:
Հանդիպումը նախատեսված էր ԵԱՀԿ անդամ երկրների ԱԳՆԽ նիստի շրջանակում, որը կայանալու է դեկտեմբերի 8-9-ը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ չի բացառում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման հնարավորությունը:

Возможность встречи по Нагорному Карабаху в Гамбурге предложенной французской стороной в формате 3+2 (главы МИД Армении и Азербайджана и главы МИД стран сопредседателей МГ ОБСЕ – ред.) обсуждалась, однако окончательной договоренности все еще нет. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге 7-го декабря.
«До сих пор не достигнута окончательная договоренность по этой встрече», – отметила Захарова.
Ранее глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что не исключает возможности встретиться в Гамбурге с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.