Ավարտին են հասցվել Շուշի քաղաքի Վերին մզկիթի վերականգնման նախագծային աշխատանքները, որոնք իրականացվում էին իրանցի մասնագետների կողմից՝ ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատվերով:
Այդ կապակցությամբ դեկտեմբերի 7-ին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության և պարսկական ընկերության միջև ստորագրվել է աշխատանքների հանձնման-ընդունման ակտ, ըստ որի Շուշի քաղաքի Վերին մզկիթի վերականգնման նախագծային փաստաթղթերը ամբողջական տեսքով հանձնվել են ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը:
Ինչպես նշում է ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը, Շուշիի Վերին մզկիթի վերականգնումը կարևոր նշանակություն ունի Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանության առումով, քանի որ ԼՂՀ տարածքում գտնվող ցանկացած պատմամշակութային հուշարձան, անկախ կրոնական կամ մշակութային պատկանելիությունից, Արցախի ժողովրդի պատմական սեփականությունն է հանդիսանում:
Պարսկական մզկիթի վերականգնման նախագծային աշխատանքները, ըստ արցախյան մասնագետների, կատարվել են լիարժեքորեն և համապատասխանում են պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման բոլոր նորմերին:
Ըստ Շահվերդյանի, մզկիթի վերականգնման նախագծի կազմման համար իրանական ընկերության ընտրությունը պատահական չէր՝ հաշվի առնելով մզկիթի կապը Իրանի մշակույթի ու պատմության հետ:
Շուշիի Վերին Մզկիթի վերականգնման նախագիծը կազմվել է ՀՀ-ում գործող «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» հիմնադրամի միջոցներով՝ ԼՂՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ:
Շուշիի պարսկական Վերին Մզկիթը կառուցվել է 1883 թ. իրանացի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով: Ավելի քան 50 տարվա ընթացքում մզկիթը եղել է Շուշիի մահմեդականների հոգևոր կենտրոնը: Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմա-երկրագիտական թանգարանի, որտեղ ցուցադրվում էին յուրահատուկ ցուցադրանմուշներ, այդ թվում` արվեստի գլուխգործոցներ: 1992թ. մայիսին` Շուշիի ազատագրման ռազմագործողության ժամանակ, մզկիթին լուրջ վնաս էր հասցվել:

8 Декабрь 2016 - 08:43 AMT
Завершены проектные работы по восстановлению Верхней мечети города Шуши, которые по заказу министерства экономики Нагорно-Карабахской Республики провели иранские специалисты.
7 декабря был подписан акт о сдаче и приеме между представителями Минэкономики Карабаха и иранской компании, согласно которому, все проектные документы по реконструкции Верхней мечети города Шуши были переданы представителям Минэномики НКР.
Как отметил заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян, восстановление Верхней мечети Шуши имеет важное значение с точки зрения охраны историко-культурного наследия Карабаха, поскольку любой историко-культурный памятник на территории НКР, независимо от религиозной или культурной принадлежности, является исторической собственностью народа Арцаха.
По словам карабахских специалистов, проектные работы по реконструкции персидской мечети в Шуши проведены полноценно и соответствуют всем необходимым нормам.
По словам Шахвердяна, иранская компания не случайно была выбрана для составления проекта по восстановлению мечети, учитывая связь мечети с культурой и историей Ирана.
Проект восстановления Верхней мечети Шуши был осуществлен на средства действующего в Армении фонда «Возрождение восточного исторического наследия» в сотрудничестве с правительством НКР.
Персидская Верхняя мечеть Шуши была построена в 1883 году по проекту иранского архитектора Карбели Сефи Хана. Мечеть Шуши была духовным центром мусульман в течение 50 лет. В советское время мечеть была преобразована в исторический музей, где были выставлены уникальные экспонаты, в том числе шедевры искусства. В мае 1992 года, во время военных действий по освобождению Шуши, мечети был нанесен серьезный ущерб.