8 Դեկտեմբեր 2016 - 09:31 AMT
Եվրամիության անդամներն ու Եվրախորհրդարանը համաձայնագիր են ստորագրել Ուկրաինայի և Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ տրամադրելու վերաբերյալ, հայտնում է Reuters-ն անանուն աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ գործակալության, համաձայնությունը վերաբերում է մեխանիզմի պայմաններին, որով կարելի է արտակարգ դեպքերում կասեցնել առանց վիզաների ռեժիմը: Համաձայնությունը ձեռք է բերվել դեկտեմբերի 7-ի ուշ երեկոյան:
Ավելի վաղ ԵՄ Խորհուրդը պնդում էր, որ ռեժիմն ուժի մեջ մտնի կասեցման նոր մեխանիզմի հետ միաժամանակ, որը Եվրահանձնաժողովը կարող է գործարկել սեփական նախաձեռնությամբ կամ Եվրամիության անդամներից մեկի պահանջով:
2015-ի դեկտեմբերին Եվրահանձնաժողովը հայտնել է, որ Ուկրաինան և Վրաստանը կատարել են ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման բոլոր պայմանները, սակայն Բրյուսելը դեռ համապատասխան որոշում չի կայացրել:

8 Декабрь 2016 - 09:26 AMT
Члены Евросоюза и Европарламент подписали соглашение по плану предоставления безвизового режима гражданам Украины и Грузии, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Reuters.
По данным агентства, соглашение по условиям механизма, который может приостановить безвизовый режим в экстренных случаях, было достигнуто 7 декабря поздно вечером.
Ранее Совет ЕС настаивал на том, чтобы безвизовый режим вступил в силу одновременно с новым механизмом приостановки его действия, который Еврокомиссия сможет задействовать по собственной инициативе или по требованию одного из членов Евросоюза.
В декабре 2015 года Еврокомиссия сообщила, что Украина и Грузия выполнили все условия для либерализации визового режима с ЕС, однако Брюссель пока не принял соответствующее решение.