Թուրքիան նախկինի պես 7 պայման պետք է կատարի Եվրամիության երկրների հետ վիզաների չեղարկման համար: Այդ մասին ասվում է ԵՄ և Թուրքիայի միջև միգրացիոն համաձայնագրի կատարման մասին ԵՀ հերթական զեկույցում:
«Ինչ վերաբերում է մուտքի արտոնագրերի չեղարկման ծրագրին, ապա դեռևս կատարված չէ 7 պայմանը, որը նշված է 2016-ի սեպտեմբերի 28-ի երրորդ զեկույցում»,-հայտարարել է ԵՀ-ն:
Հիշատակված պայմանների թվում են եվրոպական նմուշի կենսաչափական անձնագրերը, համաձայնագրերը համագործակցության մասին Եվրոպոլի և ռեադմիսիայի մասին, հակաահաբեկչական օրենսդրության ներդաշնակեցումը եվրոպական չափանիշների հետ:
Վիզային ռեժիմի ազատականացումը փախստականների ներհոսքի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ և Թուրքիայի համաձայնագրի պայմաններից մեկն է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում կասեցնել Թուրքիայի հետ բանակցությունները` հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձին մասնակցության մեջ կասկածվող անձանց դեմ թուրքական ռեժիմի զանգվածային հետապնդումների պատճառով:

Турция по-прежнему должна выполнить семь условий для отмены виз для въезда в Евросоюз, говорится в очередном докладе ЕК о выполнении миграционного соглашения между ЕС и Турцией.
«Что касается имплементации плана визовой либерализации, остаются невыполненными семь условий, отмеченных в третьем докладе от 28 сентября 2016 года», — сообщила ЕК, передает РИА Новости.
Среди упомянутых условий – биометрические паспорта европейского образца, соглашения о сотрудничестве с Европолом и о реадмисии, приведение к европейским стандартам антитеррористического законодательства и практики.
Либерализация визового режима была одним из условия соглашения ЕС с Турцией о мерах по урегулированию миграционного кризиса.
Отношения между Турцией и ЕС обострились после того, как Европарламент 24 ноября призвал «заморозить» переговоры о вступлении Турции в ЕС. Президент Эрдоган в ответ пригрозил открыть турецкую границу с ЕС для беженцев с Ближнего Востока.