9 Դեկտեմբեր 2016 - 06:18 AMT
Դեկտեմբերի 8-ի լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 65 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է 1000-ից ավելի կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան (Ակնա) հատվածում:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև դիպուկահար հրացաններ (54 կրակոց), իսկ հարավարևելյան (Մարտունի) պաշտպանական ուղղությամբ` հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (4 արկ):
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և վստահորեն շարունակել իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը, ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ մոտ 40 անգամ: Ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի ավտոմատ զենքերից և դիպուկահար հրացաններից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 500 կրակոց:
Ադրբեջանը չի կատարում Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներին նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Այս մասին Համբուրգում ընթացող ԵԱՀԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդի շրջանակում ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

В ночь с 8-го на 9-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из разнокалиберного стрелкового оружия нарушил режим перемирия около 65 раз, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций более 1000 выстрелов. Наиболее интенсивные нарушения ВС Азербайджана режима перемирия зарегистрированы в восточном направлении линии соприкосновения (Акна).
Помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также снайперские винтовки (54 выстрела), а в юго-восточном направлении линии соприкосновения войск (Мартуни) – автоматический станковый гранатомет (4 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны НКР в основном воздерживались от ответных действий, продолжая уверенно выполнять поставленную боевую задачу.
В ночь на 8 декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня около 40 раз, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).За указанный период ВС Азербайджана из автоматического оружия различного калибра и снайперских винтовок произвел в направлении армянских позиций Карабаха свыше 500 выстрелов.
Азербайджан отказывается выполнять достигнутые на саммитах президентов в Вене и Санкт-Петербурге договоренности. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Гамбурге на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.