9 Դեկտեմբեր 2016 - 09:15 AMT
ՄԻԱՎ դեմ պայքարին նպաստող նոր հայտնագործությունն ու Սթոունհենջից «տարեց» հնավայրը. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի նոյեմբերի առավել նշանակալի գիտական բացահայտումները:
Մենդելեևի պարբերական աղյուսակի 118-րդ տարրը պաշտոնապես ստացել է «օգանեսոն» անվանումը` հայտնի գիտնական Յուրի Հովհաննիսյանի պատվին: Ըստ գիտնականներին մեծարելու ավանդույթի, ՌԴ Դուբնայի Միջուկային հետազոտությունների ինստիտուտի և ԱՄՆ Լիվերմորի ազգային լաբորատորիայի գիտական թիմերն առաջարկել են 118-րդ տարրի «օգանեսոն» անվանումն ու Og նշանը: Դրանով իսկ նրանք ընդունել են Յուրի Հովհաննիսյանի առաջատար դերը և նրա ավանդը տրասուրանային տարրերի ուսումնասիրության գործում: Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը պաշտոնապես անվանումներ է շնորհել վերջերս հայտնաբերված ևս 3 քիմիական տարրի: 113-րդ տարրն անվանել են «նիհոնի», 115-րդը` «մոսկովի», 117-րդը` «թենեսին»:
Գիտնականները հայտնաբերել են ջրի հերթական զարմանալի հատկությունը: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի գիտնականները պարզել են, որ ածխածնային նանոխողովակներում պարունակվող ջուրը բարձր ջերմաստիճանի դեպքում ոչ թե եռում է, այլ սառչում:
Մինչ այդ համարվում էր, որ նեղ տարածությունն ավելի շուտ նվազեցնում է, քան բարձրացնում սառեցման ջերմաստիճանը` տատանվելով 10°С սահմանում: Սակայն ածխածնային նանոխողովակներում ջուրը միանգամայն հակառակ դրսևորումն ունի` փորձերի ժամանակ այն սառչում է 105°C աստիճանի դեպքում:
Նոյեմբերի վերջին եզակի իրադարձություն տեղի ունեցավ գիտության և կրոնի աշխարհում: Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հանդիպեց հայտնի բրիտանացի գիտնական Սթիվեն Հոքինգի հետ: Նույն օրն անցնում էր հանրության և շրջակա միջավայրի վրա գիտելիքի և տեխնոլոգիաների ազդեցության վերաբերյալ ընդլայնված նիստը: Հոքինգը նույնպես ելույթ ունեցավ` ներկայացնելով Տիեզերքի ձևավորման սկզբնական շրջանի մասին իր տեսությունը:
Եգիպտոսի գիտնականները հայտնաբերեցին հին եգիպտական քաղաք և գերեզմանոց, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա 5316 թվականով: Քաղաքը գտնվում է պատմական Վերին Եգիպտոսի շրջանում, հին Աբիդոսում Սեթի Առաջինի տաճարից մոտ 400 մ հեռավորության վրա:
Պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են նաև խրճիթներ, խեցեղեն իրեր և քարից պատրաստված գործիքներ: Բացի այդ, հայտնաբերվել է 15 մեծ գերեզմանոց, որոնք, ենթադրաբար, պատկանում են բարձրաստիճան անձանց:
Աշխարհի մյուս ծայրում`Մեծ Բրիտանիայում նմանատիպ բացահայտում է արվել: Հայտնի Սթոունհենջից 2,4 կմ հեռավորության վրա գիտնականներն էլ ավելի հին ու մեծ պաշտամունքային համալիր են հայտնաբերել: Ըստ հնագետների գնահատականի, համալիրը կառուցվել է Սթոունհենջից 1000 տարի առաջ, կառույցը մոտ 5 650 տարեկան է: Պեղումները ցույց տվեցին, որ այն բաղկացած է եղել երկու օղակից, որոնք բաղկացած էին 950 ջրանցքներից ու կավե թմբերից:
Զարմանալի եզրակացության են եկել Դյուկի համալսարանի կենսաբանները: Նրանք պարզել են, որ կանանց կյանքի տևողությունը միշտ է երկար եղել տղամարդկանցից, բոլոր պատմական դարաշրջաններում: Ավելին, դա վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց, այլ նաև բոլոր պրիմատներին: Գիտնականները հստակ չեն կարող ասել, թե ինչի հետ է դա կապված: Տարածված հիպոթեզներից է այն գաղափարը, որ տղամարդիկ ավելի հաճախ են հայտնվում ռիսկային իրավիճակներում: Հնարավոր է, որ թեստոստերոնի մակարդակն է ազդում իմունային համակարգի վրա` խախտումներ առաջացնելով և դրանով իսկ կրճատելով կյանքը:
Աշխարհի ամենաբարձր արևադարձային ծառը 91,1 մ բարձրություն ունի և գտնվում է Բորնեո կղզու մալայզիական հատվածում: Որքան էլ դա տարօրինակ լինի, հսկան բոլորովին վերջերս է հայտնաբերվել: Ավելի վաղ արևադարձային ամենաբարձր բույսն էր համարվում 89,5-մետրանոց ծառը, որը գտնվում է նույն արգելոցում:
Բժշկագիտություն
Հակագիտական գործունեության դեմ պայքարում կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել ԱՄՆ-ում: ԱՄՆ Դաշնային առևտրային հանձնաժողովը պարտավորեցրել է այսպես կոչված հոմեոպաթիկ դեղամիջոցներ արտադրողներին տեղեկացնել սպառողին այն մասին, որ հոմեոպաթիան հիմնված է XVIII դարի տեսությունների վրա, իսկ դեղամիջոցները չեն անցնում անհրաժեշտ կլինիկական փորձարկումներ և փորձագետների կողմից հավանություն չեն ստացել: Ավելի մանրամասն այդ մասին կարելի է տեղեկանալ համապատասխան հոդվածն ընթերցելով:
Ալերգաբանության և ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի գիտնականների թիմը կարողացել է զատել այն հակամարմինները, որոնք կարող են հաղթահարել ՄԻԱՎ շտամերի 98%-ը: 2010-ին գիտնականները հայտնաբերել են VRC01 հակամարմինը, որը գործում է ՄԻԱՎ շտամերի 90%-ի դեմ: Ինչպես և VRC01-ը, նոր հայտնաբերված հակամարմինները, որոնք ստացել են N6 անվանումը, թույլ չեն տալիս վիրիոններին կցվել իմունային բջիջներին: Դրանք ազդում են վիրիոնի թաղանթի այն մասերի վրա, որոնք քիչ են տարբերվում շտամերի մոտ, ինչն էլ թույլ է տալիս հակազդել այդչափ մեծ քանակությանը:
Պլուտոն գաճաճ մոլորակը, որի հարևանությամբ վերջերս անցել է «Նոր հորիզոններ» միջմոլորակային սարքը, շատ գաղտնիքներ է թաքցնում: Ուսումնասիրելով սարքից ստացված լուսանկարները` գիտնականները հիպոթեզ են առաջ քաշել, որի համաձայն մոլորակի մակերեսի տակ կարող է կիսասառած ջրի հսկայական օվկիանոս թաքնվել:
Ենթադրվում է, որ Պլուտոնի պտույտի առանցքը միլիոնավոր տարիներ առաջ շեղվել է Հարոն արբանյակի ազդեցության տակ: Ըստ գիտնականների, այդ երևույթի առավել հավանական պատճառը մակերեսի տակ օվկիանոսի առկայությունն է:

9 Декабрь 2016 - 07:35 AMT
Новая разработка для борьбы с ВИЧ и место, древнее, чем Стоунхендж: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события ноября 2016 года.
118-ый элемент периодической таблицы Менделеева официально получил название «оганесон» как дань уважения перед заслугами выдающегося ученого Юрия Оганесяна. В соответствии с традицией прославления ученых название «оганесон» и обозначение Og элемента 118 были предложены командами открывших его ученых из Института ядерных исследований (Дубна) и Ливерморской национальной лаборатории (США).
Они признают заслуги Юрия Оганесяна и его пионерский вклад в исследование трасурановых элементов. Международный союз теоретической и прикладной химии официально присвоил названия еще трем недавно открытым химическим элементам. Элемент с номером 113 получил название «нихоний», 115-й элемент – «московий», 117-й элемент – «теннессин».
Ученые обнаружили очередное удивительное свойство воды. Исследователи из Массачусетского технологического института выяснили, что вода, заключенная в углеродных нанотрубках, при высоких температурах замерзает, а не кипит.
Ранее считалось, что тесное пространство скорее понижает, чем повышает температуру замерзания, причем это значение колеблется в пределах 10°С. Но в углеродных нанотрубках вода ведет себя совершенно противоположным образом: в экспериментах она замерзала при 105°С.
Одно из уникальных событий в мире науки и религии произошло в конце ноября. Папа Римский Франциск встретился с известным британским ученым Стивеном Хокингом. В тот же день проходило пленарное заседание о влиянии знаний и технологий на человеческое общество и окружающую среду. Хокинг также выступил с презентацией, рассказав о своей теории о начале формирования Вселенной.
Египетские ученые обнаружили древний египетский город и кладбище, созданные в 5316 году до нашей эры. Находка располагается в исторической области Верхний Египет, примерно в 400 метрах от Поминального храма Сети I в древнем городе Абидос.
На месте раскопок археологи нашли хижины, керамические изделия и инструменты из камня. Кроме того, были найдены 15 крупных захоронений, созданных, предположительно, для важных персон.
На другом конце света – в Великобритании было совершено аналогичное открытие. На расстоянии в 2,4 км от популярного Стоунхенджа ученые обнаружили еще более древний и огромный церемониальный комплекс.
По оценкам археологов, комплекс был построен за тысячу лет до Стоунхенджа и его возраст насчитывает 5 650 лет. Раскопки показали, что он состоял из двух колец, которые суммарно образовывали 950 м каналов и глиняных валов.
К удивительному выводу пришли биологи из университета Дюка. Они выяснили, что продолжительность жизни женщин превышала мужскую всегда и во все исторические эпохи. Более того, это касается не только людей, но и всех приматов. Ученые не могут сказать наверняка, с чем это связано. Среди популярных гипотез идея о том, что мужчины чаще оказываются в рискованных ситуациях. Также, возможно, уровень тестостерона влияет на иммунную систему, вызывая нарушения и тем самым сокращая жизнь.
Самое высокое тропическое дерево в мире имеет высоту в 91,1 метров и находится на малайзийской части острова Борнео. Как бы странно это не звучало, гигант был обнаружен совсем недавно. Ранее самым высоким растением тропиков считалось 89,5-метровое дерево, находящееся в том же заповеднике.
Важное событие для борьбы с различной антинаучной деятельностью произошло в США. Федеральная торговая комиссия США (FTC) обязала производителей так называемых гомеопатических препаратов информировать потребителей о том, что гомеопатия основана на теориях XVIII века, а сами препараты не проходят необходимые клинические испытания и не одобрены медицинскими экспертами. О том, что это такое, читайте в нашей соответствующей статье.
Команда исследователей из Национального института аллергологии и инфекционных заболеваний смогла выделить антитела, способные справиться с 98% штаммов ВИЧ. В 2010 году ученые обнаружили антитела VRC01, работающие против 90% штаммов ВИЧ. Так же как и VRC01, новые антитела, получившие название N6, не дают вирионам прикрепляться к иммунным клеткам. Они фокусируются на тех частях оболочки вириона, которые мало различаются от штамма к штамму, что и позволяет ему противодействовать такому большому их количеству.
Карликовая планета Плутон, рядом с которой недавно пролетел межпланетный аппарат «Новые горизонты», скрывает много тайн. Изучая фотографии, полученные от аппарата, ученые выдвинули гипотезу, что под поверхностью планеты может скрываться гигантский океан полузамерзшей воды.
Предполагается, что ось вращения Плутона сотни миллионов лет назад сместилась под влиянием спутника Харона. Наиболее вероятная причина этого, по мнению ученых, наличие океана под поверхностью.