Դեկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 40 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 800 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ արևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ձեռքի հակատանկային (2 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ (4 արկ) նռնականետեր:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին պատասխանել են խիստ անհրաժեշտության դեպքում և շփման գծի ամբողջ երկայնքով վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
Դեկտեմբերի 8-ի լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 65 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է 1000-ից ավելի կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան (Ակնա) հատվածում:

10 Декабрь 2016 - 06:33 AMT
В ночь с 9-го на 10-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из разнокалиберного стрелкового оружия и снайперских винтовок нарушили режим прекращения огня свыше 40 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 800 выстрелов.
В восточном направлении линии соприкосновения (Мартуни) ВС Азербайджана применили также ручной противотанковый (2 снаряда) и автоматический станковый (4 снаряда) гранатометы.
Передовые подразделения Армии обороны НКР отвечали на наступательные действия противника лишь в случае крайней необходимости и уверенно выполняли поставленную боевую задачу вдоль всей линии соприкосновения.
В ночь с 6-го на 7-е декабря Азербайджан из разнокалиберного стрелкового оружия нарушил режим перемирия на линии соприкосновения карабахсо-азербайджанских ВС около 35 раз. В указанный период противник произвел в направлении армянских позиций свыше 400 выстрелов.