Սիրիական բանակը, նահանջելով Պալմիրայից, տարհանել է բնակիչների 80%-ին: Այդ մասին հայտարարել է Հոմսի նահանգապետ, որի կազմում է քաղաքը, Թալյալ ալ Բարազին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը;
Նահանգապետը հայտնել է, որ Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարությունն ի դեմս հակառակորդի գերակա ուժերի, որոշում է կայացրել դուրս բերել զորքերը քաղաքից:«Դա արվել է միայն խաղաղ բնակիչների տարհանումից հետո»,-ասել է նա:
Նահանգապետը նաև մտահոգություն է հայտնել Պալմիրայում մնացած խաղաղ բնակչության ճակատագրի վերաբերյալ, որոնց «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները կարող են որպես կենդանի վահան օգտագործել:
Ըստ Ալ Բարազիի, սիրիական բանակն ու աշխարհազորայինները «կատաղի մարտեր են վարում ԻՊ ավազակախմբերի հետ, որոնք նորից գրավել են Պալմիրան, սակայն Հոմսի գրավումը հավանական չէ»: Նա հավելել է, որ Պալմիրայի գրավումը ԻՊ զինյալների կողմից «ավազակախմբերի ու ահաբեկիչների ժամանակավոր հաջողությունն է»:
«Իսլամական պետությունը» նոր ստորաբաժանումներ է մոտեցրել Պալմիրային` մոտ 5000 գրոհային տեղափոխելով Ռաքքայից, Դեր Զորից ու հարևան Իրաքից:
ԻՊ գրոհայինները հարձակվել են Պալմիրայի վրա դեկտեմբերի 9-ին և գրավել քաղաքը: Պալմիրայից բացի գրոհայինները փորձել են գրավել նաև նավթահանքերն ու օդանավակայանը քաղաքի արվարձաններում:
Սիրիական բանակն ազատագրել էր Պալմիրան մարտի 27-ին ՌԴ օդուժի աջակցությամբ: Այնուհետեև ռուս սակրավորները մասնակցել էին քաղաքի ականազերծմանը:

12 Декабрь 2016 - 07:10 AMT
Сирийскпая армия перед своим отходом из Пальмиры эвакуировали 80% ее жителей. Об этом заявил губернатор провинции Хомс, в которой расположен известный античными памятниками город, Таляль аль-Баррази.
Губернатор сообщил, что командование ВС Сирии перед лицом превосходящих сил противника приняло решение вывести войска из города.
«Это было сделано только после эвакуации мирных граждан», – уточнил он.
При этом глава региона выразил обеспокоенность об оставшемся в Пальмире мирном населении, которое может быть использовано террористами «Исламского государства» (ИГ) в качестве живого щита.
По словам аль-Баррази, сирийская армия и ополченцы «ведут ожесточенные бои с бандами ИГ, захватившими Пальмиру, и угрозы прорыва боевиков к Хомсу (одноименный административный центр провинции) нет».
Он выразил уверенность, что город «будет освобожден войсками в самое ближайшее время».
Как сказал аль-Баррази ранее, «захват Пальмиры – это лишь временный успех тех, кто поддерживает бандформирования и террористов».
Губернатор отметил, что ИГ перебросило к Пальмире подкрепления (около 5 тыс. боевиков) из Ракки, Дейр-эз-Зора и соседнего Ирака.
«Несмотря на численный перевес, сирийские военнослужащие отважно сражаются, при этом террористы несут потери. Кроме того, авиация с воздуха атакует их позиции», – указал глава региона, передает ТАСС.
Банды ИГ совершили нападение на Пальмиру (240 км от Дамаска) 9-го декабря. Армейское командование перебросило из Хомса воинские подкрепления. Кроме Пальмиры, боевики попытались захватить нефтяные колодцы и военный аэродром в ее окрестностях. Пальмира была освобождена сирийской армией от террористов 27 марта при содействии ВКС РФ. Затем российские саперы принимали участие в разминировании города и находящихся там античных памятников.