Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ պատրաստ է վերջ դնել Ռուսաստանի հետ տարածքային վեճին: «Ես ցանկանում եմ բարձր մակարդակի բանակցություններ անցկացնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Եվ վճռական եմ տրամադրված տարածքային վեճին վերջ դնելու հարցում»,- ասել է Աբեն, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Դեկտեմբերի 8-ին Ճապոնիան պաշտոնապես հայտարարեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ճապոնիա կայցելի դեկտեմբերի 15-16-ին:
Դա կլինի Պուտինի 6-րդ այցն այդ երկիր և 4-րդ այցը ՌԴ նախագահի պաշտոնում: Ինչ վերաբերում է Ճապոնիայի գործող վարչապետին, որը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը 2006-2007թթ. և պաշտոնավարում է 2012-ի ավարտից մինչ օրս, ապա հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ արդեն 16-րդը կլինի նրա համար:
1956-ին ԽՍՀՄ-ն ու Ճապոնիան հռչակագիր են ստորագրել պատերազմական վիճակի դադարեցման մասին: Սակայն խաղաղ պայմանագիր երկրների միջև չի կնքվել Կուրիլյան կղզիների հարավային հատվածի շուրջ տարածքային վեճի պատճառով:

12 Декабрь 2016 - 08:20 AMT
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ заявил о готовности положить конец территориальному спору с Россией.
«Я хочу провести переговоры на высшем уровне (с президентом РФ Владимиром Путиным – ред.) с позиции решимости положить конец территориальной проблеме», – сказал Абэ, передает gazteta.ru.
8 декабря Япония официально объявила о том, что президент РФ Владимир Путин посетит страну 15-16 декабря. Это будет шестой визит Путина в Японию и четвертый визит в качестве президента РФ. Что касается нынешнего премьер-министра Японии, занимавшего этот пост в 2006-2007 годах и с конца 2012 года по настоящее время, то для него это будет уже шестнадцатая встреча с российским президентом.
В 1956 году Советский Союз и Япония подписали декларацию о прекращении состояния войны. При этом мирный договор между двумя странами заключен не был из-за территориального спора вокруг южной части Курильской гряды.