Միջերկրական ծովում 1164 փախստական է փրկվել ուժգին փոթորկի ժամանակ, 6 մարդ մահացել է: Նրանք փորձում էին Եվրոպա հասնել ռետինե և փայտաշեն նավակներով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փրկարար գործողությանը դեկտեմբերի 11-ին մասնակցել են Իտալիայի առափնյա պահպանության և ՌԾՈւ նավերը, Եվրամիության ապօրինի ներգաղթին հակազդեցության առաքելութայն, ինչպես նաև մի քանի հումանիտար կազմակերպությունների նավեր:
Ըստ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության, 2016-ին Միջերկրական ծովում 4715 ներգաղթյալ է զոհվել, հիմնականում Լիբիայից Իտալիա ճանապարհին, որտեղ մարդկանց առևտրվո զբաղվողները, օգտելով ապօրինություններից, եկամտաբեր «բիզնես» են կազմակերպել:

12 Декабрь 2016 - 08:51 AMT
1164 мигрантов, плывших на семи резиновых и деревянных лодках, были спасены во время сильного шторма в центральной части Средиземного моря, 6 человек погибли, пишет Deutsche Welle.
В спасательной операции 11 декабря принимали участие итальянские корабли береговой охраны и военно-морского флота, судно миссии Европейского Союза по противодействию нелегальной миграции, а также несколько гуманитарных организаций.
По данным Международной организации по миграции, в этом году в Средиземном море погибли 4715 мигрантов, большинство из них – по дороге в Италию из Ливии, где торговцы людьми воспользовались беззаконием, чтобы организовать прибыльный бизнес.