ՌԴ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Սիրիայում «Իսլամական պետության» զինյալների ակտիվացման պատճառը համարում է ԱՄՆ հետ գործակցության բացակայությունը:
«Մենք ափսոսում ենք, որ դեռ չի ստացվում լիովին չեզոքացնել Պալմիրայի գրավման պես ակտիվ հարձակողական գործողությունները: Մենք ափսոսում ենք նաև, որ չկա գործողությունների համակարգում և իրական գործակցություն այլ պետությունների հետ, առաջին հերթին` ԱՄՆ-ի, որը չի ցանկանում համագործակցել: Նման համագործակցությունը թույլ կտար, հավանաբար, առավել արդյունավետ խուսափել ահաբեկիչների նույնօրինակ գրոհներից»,-ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Կրեմլի ներկայացուցիչը մեկ այլ գործոն է համարել ահաբեկիչների վտարումն Իրաքից: «Ակնհայատ է, որ գրոհայինների բավականին մեծ խմբեր ստիպված են լինում հեռանալ Իրաքից: Դա թույլ է տալիս նրանց արդեն Սիրիայի տարածքում մեծ միավորումներ ստեղծել, ահաբեկչական մեծ խմբավորումներ և անցնել հարձակողական գործողությունների»:
«Մենք հուսով ենք, որ ԻՊ այդ հակագրոհները շուտով կճնշվեն»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ ՌԴ-ն կշարունակի աջակցել սիրիական բանակին:
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը վստահ է, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն պետք է շարունակեն խորհրդակցությունները Հալեպում հրադադարի ռեժիմի վերաբերյալ: Այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելում ԵՄ ԱԳ նախարարների նիստում:
«Բանակցությունները Ժնևում շարունակվում են, ամերիկացիներն ու ռուսները պարտավոր են շարունակել ջանքերն, ուղղված մարտական գործողությունների կասեցման մասին պայմանավորվածությունների որոնմանը»,-ասել է Շտայնմայերը` հավելելով, որ առաջնային պետք է լինի հումանիտար բեռների առաքումը

12 Декабрь 2016 - 11:46 AMT
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал отсутствие взаимодействия с США по сирийской проблематике одной из причин активизации боевиков «Исламского государства» (ИГ) в Сирии.
«Мы сожалеем, что, к сожалению, пока не получается полностью нейтрализовать такие активные наступательные действия (как атака на Пальмиру), – заявил он журналистам. – Мы сожалеем также, что до сих пор отсутствует координация действий и реальное сотрудничество с другими государствами, прежде всего – Соединенными Штатами Америки, которые не хотят сотрудничать. Такое сотрудничество позволило бы, наверное, нам всем эффективнее избегать подобных атак со стороны террористов», передает ТАСС.
Другим фактором представитель Кремля назвал выдавливание террористов из Ирака.
«Налицо, конечно, процесс выдавливания по разным причинам достаточно больших групп террористов из Ирака, – отметил он. – Что позволяет им формировать уже на территории Сирии крупные объединения, террористические крупные группировки и переходить к наступательным действиям».
«Мы рассчитываем и надеемся, что в самое ближайшее время вот эти контратаки игиловцев будут подавлены», – также заявил Песков.
По его словам, Россия продолжает и будет продолжать свою работу по противодействию международному терроризму и оказанию помощи сирийской армии в борьбе с боевиками.
«То, что происходит вокруг Пальмиры, в лишний раз свидетельствует о серьезности угрозы, которая проистекает от ИГ», – уверен он.
Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер убежден, что Россия и США должны продолжать консультации о режиме прекращения огня вокруг Алеппо. Об этом он заявил по прибытии на заседание министров иностранных дел ЕС в Брюсселе.