ԱՄՆ Վիսկոնսին և Փենսիլվանիա նահանգներում քվեների վերահաշվարկի արդյունքում հաստատվել է, որ նախագահական ընտրություններում հաղթել է Դոնալդ Թրամփը:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Կանաչների կուսակցությունը ներկայացնող ԱՄՆ նախագահության թեկնածու Ջիլ Սթային նախաձեռնած վերահաշվարկը ոչինչ չի փոխի:
Թրամփի հաղթանակը Վիսկոնսինում հաստատվեց. նա հավաքել է 22.748 ձայն` ստանալով լրացուցիչ 131 ձայն, գրում է «Ինտերֆաքսը» Associated Press-ի վրա հղումով:
Այսպիսով, նա գերազանցում է մրցակից Հիլարի Քլինթոնի ցուցանիշը 23 000 քվեով:
Փենսիլվանիայի ընտրահանձնաժողովը հաստատել է նաև ընտրությունների արդյունքները, նահանգում վերահաշվարկ չի անցկացվել:
Նոյեմբերի 26-ին ԱՄՆ Վիսկոնսին նահանգի ընտրական հանձնաժողովը համաձայնվել էր վերահաշվարկ կատարել՝ նորից հաշվելով ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում արձանագրված արդյունքները: Սթայնը պահանջել է նաև վերահաշվարկել ձայները Միչիգանում և Փենսիլվանիայում՝ երկուսում էլ, ինչպես նաև Վիսկոնսինում, նվազագույն տարբերությամբ հաղթել է Դոնալդ Թրամփը:
Ըստ դաշնային օրենքի ձայների, քվեների բոլոր տեսակի վերահաշվարկները պետք է ավարտվեն մինչև դեկտեմբերի 13-ը:
Թրամփը հաղթել է ընտրություններում`ստանալով ընտրիչների 270 անհրաժեշտ ձայնի փոխարեն 306-ը, ընտրիչների արդյունքը վճռորոշ է համարվում ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում:

13 Декабрь 2016 - 07:45 AMT
Американские штаты Висконсин и Пенсильвания утвердили результаты президентских выборов, победа осталась за Дональдом Трампом.
Ранее Трамп заявлял, что инициированный кандидатом в президенты США от Партии зеленых Джилл Стайн пересчет голосов в трех американских штатах – Висконсине, Мичигане и Пенсильвании – ничего не изменит.
Победа Трампа в Висконсине была подтверждена после того, как закончился пересчет голосов избирателей, в результате которого избранный президент набрал 22.748 голосов, получив при этом дополнительный 131 голос, пишет «Интерфакс» со ссылкой на агентство Associated Press.
Таким образом, его отрыв от соперницы-демократа Хиллари Клинтон составил около 23 тыс бюллетеней.
Избирательная комиссия Пенсильвании также утвердила результаты выборов, в штате пересчет не проводился.
В конце ноября избирательная комиссия штата Висконсин согласилась провести полный пересчет голосов, поданных на выборах президента США. Запрос был отправлен кандидатом в президенты от Партии зеленых Стайн. На выборах она набрала 1% голосов. Стайн также требовала пересчета в штатах Мичиган и Пенсильвания.
Верховный суд Мичигана отклонил запрос Стайн о возобновлении пересчета голосов избирателей на выборах.
Согласно федеральному закону, все процедуры пересчета голосов должны завершиться к 13 декабря.
Трамп выиграл выборы благодаря тому, что получил 306 из 270 необходимых голосов коллегии выборщиков, что является решающим на выборах в Соединенных Штатах.